Sarıgöl Toprağında Atadan Kalan Miras: Atalık Tohumlarla Sebzecilik Hikayesi

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde üzüm hasadı sonrası ata mesleği olan sebzeciliğe başlayan Hüseyin Karcı, atalık tohumlarla sebze üretimine başladı. Üreticilere sadece üzüme bağlı kalmamaları tavsiyesinde bulunan Karcı, kışlık sebzeleri pazarda satmaya başladı.

Manisa‘nın Sarıgöl ilçesi Emcelli Mahallesinde üzüm hasadı sonrası ata mesleği olan sebzeciliğe başlayan Hüseyin Karcı (47) 2 yıl önce babası ve dedelerinin yaptığı gibi atalık tohumlarla sebze üretimine başladı. Doğal olarak sebze yetiştiren Karcı, üreticilerin de sadece üzüme bağlı kalmamasını ve sürekli üretmelerini tavsiye etti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TİKA'nın Karadağ'da tarım ve istihdama desteği sürüyor

Yıllar öncesinin meşhur Emcelli sebzelerini iki yıldır atalık tohumlarla yeniden yetiştirmeye başlayan Hüseyin Karcı, “Emek olmadan AŞ olmaz.” diyerek yetiştirdiği lahana, brokoli, ıspanak, turp, havuç, karnabahar, kereviz, marul, maydanoz gibi kışlık sebzeleri pazarda satmaya başladı.

“Üzüme bağlı kalınmamalı”

İki yıldan bu yana üzümün yanında yazlık ve kışlık sebze üretimine başladığını anlatan Hüseyin Karcı, çiftçilerin sadece bir ürüne bağlı olmamaları gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Eskiden dedelerimiz bir tarlaya tütün diker, diğer tarlalarda sebze dikerlerdi. Bağcılık da yaparlardı. Bir ürün doğa şartlarından dolayı zarar görse diğer ürün üreticinin imdadına yetişirdi. Doğru bir kararmış. Üzümler de bu yıl mildiyö hastalığı vardı birçok bağ zarar gördü. Onun için dört tarlan varsa buralara çeşitli ürün dikmekte fayda var.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Başkan Balçık: Türkiye, daha kaliteli pamuk üretmeli

“Yapraklarını değerlendiriyorum”

Kışlık sebzelerin yapraklarını da değerlendirdiğini ifade eden Karcı, “Sebze bahçemden toplanan lahana, brokoli, karnabahar, havuç, kereviz, marul, pırasa gibi sebzeleri topladıktan sonra bol suyla yıkamaktayız ve bunların yapraklarını alarak pazara çıkacak hale getirmekteyiz. Sebzelerden ayırdığımız yaprakları da evde beslediğimiz süt hayvanlarına yem olarak vermekteyiz.” dedi.

Hüseyin Karcı ayrıca ata tohumlarından yetiştirdiği yazlık ve kışlık sebzelerini pazarda kendisinin pazarladığını da sözlerine ekledi.

Kaynak