Malatya Çiftçisi Karnabaharla Sipariş Rekoru Kırıyor

Malatya’ya bağlı Darende ilçesinde sebze yetiştiriciliği yapan adam, 6 yıl önce deneme amaçlı karnabahar dikimi yaptı.

Aynı zamanda başka sebzelerde yetiştiren 63 yaşındaki çiftçi, şimdilerde karnabahar siparişlerine yetişemiyor. Siparişlerinin bu denli fazla olmasının sırrını açıklayan çiftçi, ürünlerinin organik ve uygun fiyatlı olmasından kaynaklandığını söylüyor.

Darende ilçesinde çiftçilik yapan 63 yaşındaki Dursun Tekin, 6 yıl önce deneme amaçlı dikim yaptığı karnabaharda şimdilerde siparişlere yetişemiyor. Yetiştirilen ürünlerin organik olduğuna dikkat çeken Tekin, “Altı yıl önce seraların kenarına kendim için karnabahar diktim. Vatandaşlardan talepler gelmeye başlayınca ilk etapta 500 kök dikim yaptım. Daha sonra bu sayı üç binlere ulaştı. Hedefim 10 bin kök yetiştirmek. Darendeli genelde karnabaharı haşlıyor, fırında tavukla ya da sarımsaklı yoğurt ile tüketiliyor” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  İstanbul'dan Kayseri'ye Dönüş: Recep Adayolu'nun Besicilik Macerası

Malatya Çiftçisi Karnabaharla Sipariş Rekoru Kırıyor

HEM ORGANİK HEM DE UYGUN FİYATLI

Tanesini 20 TL’den satışa sunduklarını belirten Tekin, “Yıllardır seralarda yetiştirdiğim sebzelerle geçim sağlıyorum. İlk domates ve salatalık yetiştirerek bu işe başladım. Sebze çeşidini artırarak işimi genişletmeyi düşünüyorum. İnşallah bunu da başaracağım. Toprak var, su var. Çalışmak da bize düşüyor. Karnabaharın tanesi 20 liradan alıcı buluyor. Yetiştirdiğimiz tüm ürünler organik. Vatandaşlar organik ve pazarlardan daha ucuz olduğu için bizleri tercih ediyor. Bu durum bizi mutlu ediyor ve daha fazla ürün yetiştirmeye teşvik ediyor” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  2020 Çiftçi tarım kredisi faizleri düşürüldü!

Kaynak