Adana'da hasat ediliyor: Dönüm başı 60 bin lira kazandırıyor Kaynak: Adana'da hasat ediliyor: Dönüm başı 60 bin lira kazandırıyor

Adana’da dönümünde 7-8 bin adet verim alınan gül, tanesi 7,5 liradan satılıyor. İşsiz kadın ve gençlerin istihdam edildiği serada, büyük emekle toplanan güller, çiçek mezadına gönderiliyor.

Adana’da devam eden gül hasadı, üreticileri sevindiriyor. Yüreğir ilçesine bağlı Pekmezli Mahallesi’nde Ogün Sever Okur’un kurduğu ‘Ogün Abi Derneği’ tarafından kurulan gül serası, hem köyde istihdam yaratıyor hem de güzel bir rekolte elde ediyor.

İşsiz kadın ve gençlerin istihdam edildiği serada, binbir emekle toplanan güller, tanesi 7,5 liradan çiçek mezadına gönderiliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kayısı diyarına kurduğu üzüm bağı üreticilere model oldu

Adanada hasat ediliyor: Dönüm başı 60 bin lira kazandırıyor

Gül Sera Projesi

Ogün Sever Okur’un hayırseverliğiyle hayata geçirilen gül serası projesi, Pekmezli Mahallesi’nde 10 dönüm alanda faaliyet gösteriyor. Köydeki işsiz kadınlar ve gençler, serada istihdam edilerek emeklerini ortaya koyuyor.

Toplanan güller, kadınların ellerinde demet haline getirilip 7,5 lira ile çiçek mezadına sunuluyor.

Gül Sera Projesi

Güller Türkiye Genelinde İlgi Görüyor

Mezatta satılan güller, önce Adana pazarında tüketiciyle buluşuyor. Ardından Türkiye’nin çeşitli illerine gönderilerek alıcı buluyor. Ogün Sever Okur, ‘Verimden ve fiyatlardan memnunuz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Üreticinin, ‘Akdeniz meyve sineği’ korkusu

10 dönümlük alanda hasadımız devam ediyor ve Ocak ayının sonuna kadar da sürecek. Burada hasat ettiğimiz güller Türkiye’nin birçok iline gidiyor.” dedi.

Adanada hasat ediliyor: Dönüm başı 60 bin lira kazandırıyor

Güllerin Amacı Çocuklara Yardım

Okur, gül serasının kuruluş amacını anlatırken, ‘Bunlar sevginin gülleri. Bu seranın amacı çocuklar için. Fiyatlar makul ama daha fazla artarsa çocuklara daha fazla yardım sağlarız’ ifadelerini kullanıyor.

Mart Ayında Yeni Hasat Başlayacak

Çiftçi Ersen Okur, dönüm başına 7-8 bin adet gül hasat ettiklerini belirterek, ‘Rekoltemiz iyi, memnunuz. Güzel fiyatlara gidiyor. Tanesi 7,5 liradan alıcı buluyor. Şubat ayında ara vereceğiz ve Mart ayında yeni hasada başlayacağız’ diyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Hatay'da Taş ve Mozaik İşlemeciliği: Rabia Yetkin Karabulut'un İyileştirici Dokunuşu

Ayrıca, Adana iklimine uyumlu olan gülün, kentteki seraların artışına da dikkat çekiliyor. Ersen Okur, ‘Gül, Adana iklimine uygun. Bakımını yapabilirsen çok güzel kazanç sağlar.

Seranın kurulum maliyeti biraz fazla ama dönüm çok oldukça 1-2 senede sera kendisini amorti ediyor’ diyor.

Kaynak