HUKUKSAL HAKLARINI SONUNA KADAR KULLANAN ÇİFTÇİ AYIPLI ÜRÜN SATAN TOHUM FİRMASINDAN UĞRADIĞI ZARARLARIN TAZMİNİNİ İSTEDİ VE MAHKEME PAMUK ÜRETİCİSİNİ HAKLI BULDU.

Aydın Söke’de yaşayan ve pamuk ekimi yapan üretici ekim zamanı uluslararası tohum firmasının tohumlarını satın aldı. Ektikleri tohumlar yeterli oranda çimlenmeyince , satın aldıkları firmaya başvurdu. Tohum firması “bizim ürünlerimiz hatalı değil, sizin toprağınızda problem var” yanıtını verdi.

“Problemin pamuk tohumundan kaynaklandığı tespit edildi”

Bu olumsuz yanıt üzerine Atalarından yadigar kalan ve aynı toprakta nerdeyse 100 yıldır pamuk üreten çiftçi, Söke Asliye Hukuk Mahkemesine giderek tohumlar ve toprak üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi ve yapılan incelemede bilirkişiler problemin pamuk tohumundan kaynaklandığını tespit ettiler.
Sökeli pamukçu bilirkişi raporu doğrultusunda tohum firmasına ve Söke’deki bayisine uğradığı zararın giderilmesi için tazminat davası açtı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Batman'da köy köy gezerek 40 çeşit ata tohumuna ulaştılar

“Mahkeme çiftçiyi haklı buldu”

Söke Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada mahkeme bir kez daha bilirkişi incelemesi yaptı ve bilirkişiler yine hatanın tohumdan kaynaklandığını tespit ettiler. Bunun üzerine mahkeme çiftçinin ödeyemediği hatalı tohumlar nedeni ile borcunun olmadığının tespitine ve uğradığı zararı nedeni ile tazminat alması gerektiğine hükmetti. Tohum firması kararı temyiz etmesine karşın Yargıtay kararı çiftçi lehine onadı.

Av. Arsin Demir; “TOPRAK ANA’NIN TARIM HUKUKUNA İHTİYACI VAR “


Yargı kararının değerlendirmesini istediğimiz ve tarım hukuku konusunda çalışmalar da yapan İzmir Barosu üyesi Avukat Arsin DEMİR ; Türk çiftçisi hukuki açıdan bilgilendirildiğinde ve bayilerden satın aldıkları tohum, ilaç ve diğer tarımsal ürünlerin ayıplı olduğuna dair süresi içerisinde haklarını kullandıklarında bu tür problemlerin daha da azalacağını belirti. Av.Arsin DEMİR , Söke Asliye Hukuk Mahkemesi ve Yargıtay’ın çiftçi lehine verdiği kararın tohum şirketi adına da önemli bir geri dönüş olduğunu, bu hali ile tohum firmalarının da ürünlerini daha iyi kontrol edebileceklerini ve bu tür üretici şikayetleri ve davalarıyla karşı karşıya kalmamak için tohum firmalarının daha kaliteli tohum için çabalayacaklarını ifade etti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Hukukçular, köy çocuklarını sevindirdi