İzmir’de mahkemeden örnek karar! Hobi bahçelerine göz yumulmayacak

Tarım İl Müdürlüğü İzmir ve çevresindeki tarım arazilerinin hobi bahçesi adı altında imara açılmasına ‘dur’ dedi.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na aykırı bir şekilde hobi bahçesi yapılmak üzere küçük hisselere bölünen 3 ayrı tarım arazisi için İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün başlattığı hukuki süreç il müdürlüğünün zaferi ile sonuçlandı. Mahkeme hobi bahçesi yapılmak için bölünerek tescil edilen tapuların iptaline karar verdi.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ‘Hobi bahçesi’ adı altında tarım alanlarının imara açılmasının önüne geçmek için hukuk mücadelesi başlattı. İzmir’in Torbalı ve Buca ilçelerinde, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na aykırı bir şekilde ‘hobi bahçesi’ yapılmak üzere küçük hisselere bölünen 3 ayrı tarım arazisi için Tarım ve Orman il müdürlüğünün başlattığı hukuk mücadelesinde mahkemeler örnek kararlara imza attı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türk Hukuk Enstitüsü Başkanlığı yeniden Av.Tarkan TOPER'e emanet edildi

İzmir’de mahkemeden örnek karar! Hobi bahçelerine göz yumulmayacak

HİSSELERE BÖLDÜLER

Yetkililerin tüm uyarılarına rağmen kanunu hiçe sayan bazı uyanıklar İzmir’in Torbalı ilçesinde 2 Buca ilçesinde ise bir tarım arazisini Hobi Bahçesine dönüştürüp vatandaşa satmak için harekete geçti. Bu kapsamda Torbalı Bozköy’de 118 ada 22 parseldeki tarım arazisi 27 hisseye, yine Torbalı Çakırbeyli mahallesindeki 104 ada 5 parseldeki tarım arazisi ise 27 hisseye bölündü. Yine Buca Kırıklar Mahallesinde yer alan 1 ada 231 parseldeki tarım arazisi de hobi bahçesi olarak satılmak üzere 35 ayrı hisseye bölündü.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TKDK’da Kadın Girişimcilere Büyük Destek

İzmir’de mahkemeden örnek karar! Hobi bahçelerine göz yumulmayacak

MAHKEMEDEN ÖRNEK KARAR

Tarım arazilerini imara açmak isteyenlere göz açtırmayan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü harekete geçerek hukuki süreç başlattı. İl Müdürlüğünün başvurusunu değerlendiren mahkeme örnek bir karara imza attı. Yargı bölünerek tescil edilen tapuların iptaline ardından da önceki malik adına hisselerin tapuya tesciline karar verdi.

Kaynak