VILMA Projesi İle Geleneksel Mesleklerin Mirası Korunuyor

2020 yılında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen ERASMUS+ KA-2 Yetişkin Eğitimi İçin Stratejik Ortaklıklar programında Tunceli Engelsiz Yaşam Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Munzur Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülmekte olan 2020-1-TR01-KA204-093931 proje numaralı VILMA:“ İşgücü piyasasında mesleki nitelikleri çeşitlendirmenin ve artırmanın bir yolu: Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler” isimli proje başarıyla tamamlandı. Projenin ortaklık  yapısı Türkiye koordinatörlüğünde İtalya, Polonya ve İspanyadan oluşmakta.

VILMA Projesi İle Geleneksel Mesleklerin Mirası Korunuyor

Proje kapsamında ergoterapi ( ve uğraşı terapisi) – temelli terapötik süreçlerde yardımcı olacak eğitim materyalleri geliştirilmiş. Terapötik çalışma için zemin teşkil eden ve ağırlıklı olarak video eğitimleri şeklinde olan eğitim materyallerinde, cicim dokumacılık (TEYD TR), saraçlık/eyercilik (Polonya), makrome (Munzur Üniversitesi), fırıncılık (İtalya) ve çömlekcilik (İspanya) gibi mesleklerde çalışan zanaatkarlar tarafından icra edilen kaybolmakta olan mesleklerin ve faaliyetlerin unsurları kullanılmış.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Köyün Kadınlar Depremzedeler İçin Bere, Atkı, Eldiven ve Çorap Örüyor

VILMA Projesi İle Geleneksel Mesleklerin Mirası Korunuyor

Proje sonucunda terapistler, el becerisi gerektiren geleneksel el sanatlarına dayalı ve belirli bir gruba özel olarak uyarlanabilecek bir mesleki terapi modeli oluştururken yardımcı olacak materyaller elde etmişler. Terapistlerin ve hastaların nitelikleri artırılmış, daha verimli terapi seansları için gerekli bilgi ve becerileri kazanmışlar ve işgücü piyasasındaki konumlarını güçlendirmiş.

Daha fazlası için;

https://www.vilma-project.org/