Serin ve Verimli Han Yaylası, Göçerlerin Gözdesi Oldu

Huzur ve güven ortamının sağlandığı Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki Han Yaylası, serin havası, soğuk su kaynakları ve zengin bitki örtüsüyle Şırnak’tan gelen göçerleri misafir ediyor.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden Hakkari’de, verimli otlakları ve temiz su kaynaklarıyla göçerlerin tercih ettiği yaylalar, çevre il ve ilçelerden getirilen binlerce küçükbaş hayvana ev sahipliği yapıyor.

Çukurca ilçesinde, Kazan Vadisi’nden geçilerek ulaşılan Han Yaylası da bölgede güven ortamının sağlanmasının ardından göçer ailelerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Köy konağındaki panoyu gören şaşırıyor!

Yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için Şırnak’tan gelerek, binlerce küçükbaş hayvanın bulunduğu sürülerle şenlenen yaylaya çıkan göçerler, akarsu kenarında kurdukları çadırlarda konaklıyor.

Yaklaşık 5 ay yaylada kalan göçer aileler, sezon boyunca elde ettikleri sütten yaptıkları peynir ve tereyağını satarak geçimlerini sağlıyor.

Erkekler günün büyük bölümünde küçükbaş hayvanların bakımıyla ilgilenirken, kadınlar da ev işlerinin yanı sıra koyunların sağılmasına yardımcı oluyor, elde edilen sütten peynir ve tereyağı yapıyor.

Çocuklar da eşek ve katır sırtında günde iki kez sağım yapılan noktalara giderek ailelerine yardımcı oluyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Gönüllüler yanan ahır ve kümeslerin yerine yenilerini yapmak için geldiler

Şırnak’ın İdil ilçesinden gelen Erhan Oğuz, yaklaşık 20 gündür bulundukları yaylada yaz boyunca kalacaklarını söyledi.

Han Yaylası’nın güzel ve görülmeye değer bir yer olduğunu belirten Oğuz, “Burada 10 aile var. Bölgede koyunlarımızı otlatıyoruz. Çadırlarımızı kurduk ve burada kalıyoruz. Her şeyden uzaktayız. Sonbaharda tekrar gideceğiz. Sabah ve akşam koyunları sağıyoruz. Sütü peynir ve tereyağı yapıp satıyoruz. Günün neredeyse tamamını hayvanlarla ilgilenip çalışarak geçiriyoruz. Göçerlik zor ama zevkli. Buranın doğası çok güzel. İlk kez geldik ve çok memnunuz. Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Paris çatılarında şehrin en iyi balını üreten Türk

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz

Kaynak AA