Roundup İlacının Kanserojen Etkisi Kabul Edildi: Bayer’in Monsanto Şirketi Tarihi Cezaya Çarptırıldı

ABD’de bir çiftçi, Roundup tarım ilacı nedeniyle kansere yakalandığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Bayer’in sahibi olduğu Monsanto şirketini 2,25 milyar dolar tazminata mahkûm etti.

ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan John McKivison isimli 49 yaşındaki bir çiftçiBayer’in 2016 yılında satın aldığı Monsanto şirketinin Roundup marka tarım ilacı kullanması nedeniyle kansere yakalandığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Reuters’ta yer alan habere göre, 26 Ocak Cuma günü dava sonuçlandı ve Bayer’in sahibi olduğu Monsanto şirketi 2,25 milyar dolar tazminata mahkûm oldu.

KANSERE NEDEN OLUYOR

Türkiye’de de satışı yapılan Roundup tarım ilacı hakkında karar veren Philadelphia Hukuk Mahkemesi jürisi, ürünün lenf kanserine neden olduğunu belirterek oy birliğiyle tazminat cezası kararı verdi. Mahkeme250 milyon dolar tazminatın çiftçiye ödenmesine hükmederken ayrıca şirkete 2 milyar dolarlık ceza kesti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Adıyamanlı depremzede çiftçiler, tütün ekimine başladı

Roundup İlacının Kanserojen Etkisi Kabul Edildi: Bayer’in Monsanto Şirketi Tarihi Cezaya Çarptırıldı

50 YILLIK SUİİSTİMAL

McKivison’un avukatları Tom Kline ve Jason Itkin, “Jürinin oybirliğiyle aldığı karar, Monsanto’nun 50 yıllık suiistimalini kınadı ve bu suiistimalin insan güvenliğini umursamazca göz ardı ettiğini ve John McKivison kanserinin önemli bir nedeni olduğunu belirten bir beyandı.” açıklamasında bulundu.

DSÖ’NÜN UYARISINA RAĞMEN KANSEROJEN MADDE KULLANIMINA DEVAM ETTİ

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan raporda, glifosatın “insanlar için muhtemelen kanserojen” olduğu belirtildi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Denemek için ekti, şimdi siparişlere yetişemiyor

Ancak Monsanto, herbisit (bitki öldürücü tarım ilacı) satmaya devam etti. Raporun ardından bazı açıklamalar yapan Monsanto, Roundup’ın kansere neden olmadığını savunurken glifosatın güvenli olduğunu söyleyen çalışmaların sayısının çok daha fazla olduğunu iddia etti ve DSÖ’ye itiraz etti.

KASIM’DA 1,56 MİLYAR DOLAR TAZMİNATA MAHKUM OLMUŞTU

ABD’nin Missouri eyaletindeki mahkemede jüri, cuma günü Bayer’in Roundup adlı yabani ot öldürücü ürününün kanser dahil zararlara neden olduğunu iddia eden 4 davacıya Alman şirketin 1,56 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetmişti. Yaşanan gelişme sonrası hisseleri,  borsada yüzde 20’ye yakın değer kaybetmişti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türklerin yılbaşı kutlaması: Nardugan Bayramı

Bayer, 2020’de ABD’de hakkında açılan davalarda anlaşma yoluna gittiğini ve davacılara 10,9 milyar dolar ödeneceğini duyurmuştu.

160 BİNDEN FAZLA DAVA AÇILDI

ABD’de, Bayer’e karşı Roundup nedeniyle 165 binden fazla dava açıldığı belirtiliyor. BayerRoundup ve glifosatın güvenli olduğunu savunsa da davalar hala devam ediyor.

Kaynak