Ormancılıkta Türkiye-Azerbaycan işbirliği

Türkiye İle Azerbaycan arasında Tarım Bakanlıkları arasında 2021 yılında imzalanan Tarımda Modern Teknolojilerin Paylaşımı ve Tarımsal Eğitim Konusunda İş Birliği Niyet Beyanı ile birlikte Azerbaycan’dan bir heyet Bursa Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışmaları inceledi.

Ormancılıkta Türkiye-Azerbaycan işbirliği

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı arasında 2021 yılında imzalanan “Tarımda Modern Teknolojilerin Paylaşımı ve Tarımsal Eğitim Konusunda İş birliği Niyet Beyanı” ardından Bakü’de imzalanan “Karabağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı” çerçevesinde ormancılık alanında ilişkileri geliştirmek amacıyla Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından bir heyet, Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Ateş’in başkanlığında Bursa Orman Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.
Ormancılıkta Türkiye-Azerbaycan işbirliği
Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Vügar Kerimov ve beraberindeki heyet, Bursa Bölge Müdürlüğünde yürütülen kestane gal arısı ile mücadele çalışmalarını incelediler. Bursa Orman Bölge Müdürü Esat Şimşek, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Vügar Kerimov ve beraberindeki heyete, kestane gal arısı ile mücadele kapsamında yürütülen proje ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Heyet, Torymus sinensis üretimi hakkında bilgi almak üzere Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Kestane Gal Arısı İle Biyolojik Mücadele Laboratuvarını ziyaret etti. Faydalı böcek Torymus sinensis üretimi hakkında bilgi alan ve üretim çalışmalarını yakından inceleyen heyet, ardından zararlı ile mücadelenin devam ettiği kestane ormanlarında faydalı böcek salımı ve renkli yapışkanlı cezbedicili tuzak yöntemini yerinde inceledi.
Bu Haber İlginizi Çekebilir  Köy Huzuru: Barbaros'tan Şirince'ye İzmir'in Cennet Köyleri