Dünya kayısı başkenti Malatya’da kayısı hasadıyla birlikte mevsimlik tarım işçilerin de zorlu mesaisi başladı. Çevre illerde kente gelen tarım işçileri  kavurucu sıcak altında ekmek mücadelesi veriyor.

Dünyanın kayısı başkenti olarak adlandırılan Malatya’da kayısı hasadı sürerken, kente çevre illerden gelerek kayısı da çalışan tarım işçileri  kavurucu sıcak altında mesai yapıyor.
Günün ilk ışıklarıyla  kayısı bahçelerinin yolunu tutarak  akşam saatlerine kadar çalışmalarını sürdüren tarım işçileri bir yandan kavurucu sıcaklarla mücadele ederken diğer taraftan da konaklama sorunları nedeniyle zor şartlar altında ekmek mücadelesi veriyor.
“Konaklama alanlarında altyapı yetersiz”
Şanlıurfa’dan Akçadağ ilçesine gelerek kayısı hasadında çalışan Ayşe Hanelçi ile Said Hanelçi toplu konaklama alanlarında altyapının yetersiz olduğunu belirterek, “ Şanlıurfa’dan kayısı hasadı için geldik. Gölpınarı Mahallesi bölgesinde çadırlarda konaklıyoruz, olumsuz altyapı nedeniyle çocuklar enfeksiyon kapıyor. Yetkililerden bölgedeki konaklama alanlarında iyileştirme yapmalarını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Çocuğu gibi büyüttüğü kuzusu peşinden ayrılmıyor

“Yevmiyeler düşük hava sıcaklıkları da olumsuz etkiliyor”
35 kişilik akraba grubuyla Akçadağ’a çalışmaya geldiklerini kaydeden Şahin Susan ile Çiçek Bozdağ ise “ Şanlıurfa’dan geldik, 35 kişiyiz. Sabah 04.00’dan akşam 17.00 sularına kadar sıcak altında çalışıyoruz. Yevmiler az, su ve elektrik konularında sıkıntı yaşıyoruz. Zor şartlar altında ekmek mücadelesi veriyoruz. “diye konuştular.

Kaynak