Kaşgar’ın Peyzivat ilçesi Oğusak kasabasına bağlı 7. köye gelindiğinde, geniş karayolu, bahçelerde çiçekler, kişi başına sığır sayısının 1,7’ye çıkması, modern görünümlü kadınlar, çocukların parasız olarak kreşe girmesi ve onlara ücretsiz 3 öğün yemeğin sağlanması, iş yerinin hemen köy sakinlerinin evlerinin yakınlarında bulunması, üretilen malların Rusya’ya satılması gibi durumları görebilirsiniz.

904 hanenin bulunduğu köy 3 bin 162 kişilik nüfusa sahip. Hepsi Uygur etnik grubuna mensup. Kişi başına düşen ekim topraklarının az olması, altyapı tesislerin eksikliği, köylülerin Çin ulusal dili seviyesi ve kültürel seviyesinin düşüklüğünden dolayı ileri ekim tekniklerini öğrenme ve dışarıda çalışmada zorluk çekmeleri, dolayısıyla gelir artırma yöntemlerinin az olması gibi nedenlerle, burası çok yoksul bir köydü.

Son yıllarda, köylülerin yeni açılan akşam okulunda Çin ulusal dili ve yeni teknikleri öğrenme hevesi son derece yükseldi. Köye ayrıca dışarıdan yatırım ve sermeya çekilerek çok sayıda işletmenin burada fabrika açması sağlandı.

Abdurahman Emin yeni avlusunda ailesi ve dostlarıyla çay içiyor

68 yaşındaki Abdurahman Emin’in evinde, kömür yerine elektrik kullanılmaya başlandı.  İçme suyu borusu evin avlusuna yerleştirildi, sifonlu tuvalet kuruldu. Abdurahman Emin, yeni avlusunda güneşte çay içererek evinde yaşanan değişiklikleri sıralıyor.

Çocuklar dans ve oyun derslerine bayılıyor

Aburahman Emin’in evinin karşısında, 7. Köy Kreşindeki çocuklar, sevimli bir şekilde dans ediyor ve oyun oynuyor. 2017 yılında yenilenen kreşte 7 sınıfta 233 çocuk bulunuyor.

Köyde çift dilli eğitim veriliyor

Her sınıfta bir Uygurca öğretmen ve bir Çince öğretmeni bulunuyor. Çift dilli eğitim veren kreşteki oyun ve dans gibi dersler çocukların ilgisini çekiyor. Kreşin genç direktörü Xiao Yuhan, “Çocukların Çince seviyesi yükseltilirken Uygurların geleneksel kültürü de korunmalıdır” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Nurgül Molla konfeksiyon fabrikasında çalışıyor

Köyde açılan konfeksiyon fabrikası, yerliler tarafından “uydu fabrikası” olarak adlandırılıyor. Kadınlar evlerinin yakınında çalışıp “maaşlı eğitim” aldıktan sonra iş başına gelebilirler. Sadece Rusya’dan yılda 200 binden fazla adet giysi siparişi geliyor. Turkish.cri.cn