Konya’nın ezber bozan ilçesi! Bozkırın ortasında Akdeniz
Türkiye’nin en az yağış alan, yüz ölçümünün önemli bir bölümü kurak olan Konya’da bozkır iklimine uygun tarım ürünleri daha çok yetiştiriliyor.

Buğday ve arpa üretimiyle tanınan Konya 13 kalem üründe listenin birinci sırasında… Konya Ovası’nın bereketli topraklarında yem bitkileri ile tıbbi-aromatik bitkilerin üretiminde de büyük artış var.

Konya’nın ezber bozan ilçesi! Bozkırın ortasında Akdeniz

Ezber bozan ilçe!

Konya’nın güneyinde, Toros dağları eteklerine kurulu Hadim ilçesi ürün çeşitliliği ile şaşırtıyor.

Kiraz, üzüm, asma yaprağı ve pekmez üretimiyle adını duyuran Hadim’de üretilen onlarca ton Antep fıstığı Gaziantep’e satılıyor. Antep fıstığı üretimiyle de yetinmeyen Hadimli çiftçiler şimdi zeytin üretimine hazırlanıyor. Yaklaşık 3 yıl önce binlerce fidanı toprakla buluşturan Hadimliler 3-4 yıl içinde Zeytin üretimine başlamayı hedefliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  'Kitap kurdu Suzan' bir elinde kitap bir elinde değnek koyun güdüyor

Konya’nın ezber bozan ilçesi! Bozkırın ortasında Akdeniz

Cennet hurması üretiyorlar! 

Hadim’in dağ köylerinde tarımsal hareketlilik oldukça arttı. Sınırlı tarım arazisine rağmen üretim potansiyeli her geçen gün yükseliyor. Kiraz bahçeleri ve üzüm bağları artık çok daha renkli… Hadimli çiftçiler cennet hurması üretiminde de söz sahibi olmaya hazırlanıyor. İlçede nar üretimi de hızla artıyor.

Konya’nın ezber bozan ilçesi! Bozkırın ortasında Akdeniz

Bozkır’ın ortasında Akdeniz iklimi!

Konya’da üretilen tarımsal ürünler listesine, Antep fıstığı ve cennet hurmasını ekleyen Hadimliler birkaç yıl içinde zeytinden de gelir elde etmeyi hedefliyor. Belediye ve bakanlık destekleri ile tarımsal çeşitlilik daha da artacak.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Karataylı kadınlar lavanta ile dondurmadan kolonyaya kadar üretim yapıyor

Kaynak