Kadın çiftçiler 300 bini geçti! Tarladan sofraya kadar kadın emeği var

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 300 bin 509 kadın çiftçi bulunurken kadın girişimciler bitkisel üretimde yoğunlaşıyor.

Meltem Güneş / Ankara Tarladan sofraya üretimin tüm aşamalarında kadınlar aktif rol alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 300 bin 509 kadın çiftçi bulunurken kadın girişimciler bitkisel üretimde yoğunlaşıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken, Türkiye’de kadın emeğinin yoğun olduğu alanların başında tarım geliyor. Verimliliğin artırılması kırsal kalkınmadan, kırsal kalkınma ise kadının üretimdeki rolünün güçlendirilmesinden geçiyor. Tarım Bakanlığı’nın son verilerine göre, ÇKS’de toplam 2 milyon 328 bin 981 kayıtlı çiftçi bulunuyor, bunun 300 bin 509’u kadın çiftçi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TKDK yılın ilk çeyreğinde 949 projeye 369,5 milyon lira hibe desteği verdi

Kadınların Avrupa Birliği (AB) kırsal kalkınma yardım aracı olan IPARD fonlarından yararlanması sağlanıyor. IPARD II döneminde; hayvancılık üretimi kapsamında ödeme yapılan projelerin yüzde 27’si, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması projelerinin yüzde 14’ü, bitkisel üretim ağırlıklı projelerin yüzde 39.6’sı kadın girişimciler tarafından hazırlandı. Kadınlar, proje illeri olan Doğu Akdeniz Bölgesi illerinde bitkisel üretimde toprak işleme ve bitki bakım işlerinde, Batı Karadeniz Bölgesi illerinde hayvancılık ve aile çiftçiliğiyle ilgili çalışıyorlar.

POZİTİF AYRIMCILIK

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TZOB'dan çiftçiye "ecrimisil" uyarısı

Kadınların daha fazla tarımsal üretimde yer alması için desteklerde, proje değerlendirmelerinde pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Büyük ve küçükbaş hayvancılık, hastalıktan ari hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı sektörü, su ürünleri sektörü, bitkisel üretim, meyve yetiştiriciliğinde yatırım yapmak isteyen ya da mevcut yatırımları için kaynağa ihtiyaç duyan kadın çiftçilere standart faiz indirimine ilave yüzde 15 ek faiz desteği sağlanıyor.

Bakanlığın verilerine göre, 2023 yılı sonu itibarıyla düşük faizli tarımsal kredi kullandırılan kadın çiftçi sayısı 58 bin 654’e ulaştı. Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) kapsamında 2023’te kadın girişimcilere; 1288’i makine-ekipman olmak üzere bin 323 proje için 80.7 milyon TL hibe ödemesi yapıldı. Kırsalda Uzman Eller Projesi kapsamında ise 2023’te 407 kadın girişimciye 100.4 milyon TL hibe desteği verildi. Bu destekle 117.2 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirildi.