HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI SINAV TAKVİMİ 2023: Hakim ve savcı yardımcılığı sınavı ne zaman yapılacak, tarih açıklandı mı? Bakan Tunç paylaştı!

HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI SINAVI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl bitmeden sınavla 1000 hakim ve savcı yardımcısı alınacağını paylaşmıştı. Adalet Bakanı Tunç, Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada hakim ve savcı yardımcısı alımı sınavının 23-24 Aralık tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Dağlarda gezerek süs taşı arıyorlar

1000 HAKİM VE SAVCI YARDIMCISI ALIMI YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı bitmeden sınavla 1000 hakim ve savcı yardımcısı alınacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımını şu sözlerle paylaşmıştı:

” Adli yıl açılış törenlerinde yeni anayasa çağrımızı da tekrarladık. 1000 hakim ve savcı yardımcısı alarak kapasitemizi güçlendireceğiz.”

GÖREV SÜRESİ 3 YIL OLACAK

Adalet Bakanlığı’na personel alımı hakkında açıklamada bulunan Bakan Tunç, şu bilgiler paylaştı:

“Sınavı kazanan hakim savcı yardımcıları, 3 yıl hakim savcı yardımcısı olarak görev yapacaklar. Bunun bir bölümü Adalet Akademisi’nde eğitim olarak geçecek. Önemli bir bölümü de tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişecekler. Eskiden hakim savcı adayının 2 yıllık bir staj dönemi vardı. Artık adaylık şeklinde değil, bundan sonraki süreçte hakim savcı yardımcılığı dönemi başlıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Bebek yılkı atı yavrusuna özel bakım

2024’den itibaren hukuk mesleklerine giriş sınavı olacak. Hukuk mesleklerine giriş sınavı özellikle hem savunmanın, hem de hakim SAVCI yardımcılığı sınavından önce bu sınava girebilmek için bir ön eleme, hukuk fakültesi bittikten sonra hukuk mesleklerine giriş sınavını kazananlar hakim savcılık sınavına girebilecekler. Ayrıca avukatlık stajına başlayabilmek için hukuk mesleklerine giriş sınavının kazanılması gerekecek.”

STAJ DÖNEMİNİN ARDINDAN KURALAR ÇEKİLECEK

Adalet Bakanı Tunç alımlarla ilgili açıklamasına şöyle devam etti: “Şu anda bizim staj döneminde olan yaklaşık 3 bin 800 hakim savcı adayımız var. Onlar staj dönemi biter bitmez görev yerlerine kuraları çekilecek. 23 bin 826 hakim savcımız var, yeni gelenlerle beraber yargı teşkilatı daha da güçlenecek. Sonraki dönemde de 3 yıl sonra da hakim savcı yardımcılığı stajları bittikten sonra hakim savcı olarak kuraları çekilecek ve mesleğe kabul edilecekler. Yargının diğer personelini de güçlendirmek gerek. Şu anda mülakatları biten ve değerlendirme aşamasında olan, zabıt katibi, şoför, hizmetli ve ceza infaz koruma memurları olmak üzere toplamda 20 bin 857 personel alımı söz konusu. Bunların da önümüzdeki birkaç gün içerisinde sınav sonuçları açıklanacak.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Avrupa'yı bırakıp köye yerleşti

Kaynak