Antalya‘nın Döşemealtı ilçesinde, renklerini pastele dönüştürmek ve mikroplardan arındırmak için güneşe serilen el dokuması halı ve kilimler, yurt dışından alıcı buluyor.

Bitkilerden elde edilen kök boyası kullanılarak orijinal tezgahlarda dokunan el halılarıyla ünlü Döşemealtı ilçesindeki hasadı tamamlanan tarım arazilerinde, yaz aylarında farklı bir hareketlilik yaşanıyor.

Foto - HALI TARLASI! Türkiye'nin dört bir yanından, dokuyanın anılarını, acılarını, sevinçlerini ilmek ilmek işlediği, motifleriyle gücü, kudreti, sevgiyi ve aile birliğini simgeleyen halı ve kilimler, ilçeye getiriliyor. Yıkanıp, kurutulan ve onarımdan geçirilen halılar, mikroplarından arınması ve renklerinin pastele dönüşmesi için tarlalara seriliyor.

HALI TARLASI! Türkiye’nin dört bir yanından, dokuyanın anılarını, acılarını, sevinçlerini ilmek ilmek işlediği, motifleriyle gücü, kudreti, sevgiyi ve aile birliğini simgeleyen halı ve kilimler, ilçeye getiriliyor. Yıkanıp, kurutulan ve onarımdan geçirilen halılar, mikroplarından arınması ve renklerinin pastele dönüşmesi için tarlalara seriliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Yozgatlı muhtar "Robinson" yeniden aday
Foto - GÜNEŞLENMESİ GEREKİYOR: Yağışlı havalarda depolara kaldırılan el dokuması halı ve kilimler, güneşin kendisini göstermesiyle yeniden tarlalardaki yerini alıyor. Zaman zaman rüzgar nedeniyle ters dönen, kıvrılan halılar hemen düzeltiliyor, belli aralıklarla da tozlarından arındırılıyor.

GÜNEŞLENMESİ GEREKİYOR: Yağışlı havalarda depolara kaldırılan el dokuması halı ve kilimler, güneşin kendisini göstermesiyle yeniden tarlalardaki yerini alıyor. Zaman zaman rüzgar nedeniyle ters dönen, kıvrılan halılar hemen düzeltiliyor, belli aralıklarla da tozlarından arındırılıyor.

Foto - EYLÜL'DE TOPLANACAK: Belirli saatlerde çevrilen halı ve kilimlerin güneşlenme süresi kalitelerine göre değişiyor. Bütün yazı tarlada Antalya'nın sıcağı ve nemi altında geçiren milyonluk halı ve kilimler, eylül ayından itibaren toplanıyor ve tozlarından arındırılarak, satış bölgelerine gönderiliyor.

EYLÜL’DE TOPLANACAK: Belirli saatlerde çevrilen halı ve kilimlerin güneşlenme süresi kalitelerine göre değişiyor. Bütün yazı tarlada Antalya’nın sıcağı ve nemi altında geçiren milyonluk halı ve kilimler, eylül ayından itibaren toplanıyor ve tozlarından arındırılarak, satış bölgelerine gönderiliyor.

Foto - 'BU MANZARA KAÇMAZ DİYELER' ORAYA KOŞUYOR: Bazı halı işletmecileri tarafından ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine satılan halılar, yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Binlerce halı ve kilimin serili olduğu

‘BU MANZARA KAÇMAZ DİYELER’ ORAYA KOŞUYOR: Bazı halı işletmecileri tarafından ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine satılan halılar, yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Binlerce halı ve kilimin serili olduğu “halı tarlaları”, rengarenk bir görüntü oluşturuyor. Görüntü, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Fotoğraf meraklılarının da önemli bir adresi haline gelen “halı tarlaları”nda sanatçıların klipleri ile film sahneleri de çekiliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türkiye'nin 'Heidi'si Hamdu Sena 'Milli Dayanışma Kampanyası'na 3 buzağı bağışladı
Foto - NESİLDEN NESİLE... Döşemealtı ilçesinde halı işletmeciliği yapan Melih Topkara, dede mesleği bu işin nesilden nesle kendilerine kadar geldiğini söyledi.

NESİLDEN NESİLE… Döşemealtı ilçesinde halı işletmeciliği yapan Melih Topkara, dede mesleği bu işin nesilden nesle kendilerine kadar geldiğini söyledi.

Foto - 100 DÖNÜMLÜK ARAZİ KULLANILIYOR: Yaklaşık 100 dönümlük arazilerinin olduğunu belirten Topkara, bu yıl 20 bin civarında halıyı araziye serdiklerini belirtti. Halının her iki tarafındaki renklerin eşitlenmesi ve pastelleşmesi için sık sık kontrol ettiklerini anlatan Topkara, belli dönemlerde halı ve kilimleri ters çevirerek istedikleri tonu verdiklerini kaydetti.

100 DÖNÜMLÜK ARAZİ KULLANILIYOR: Yaklaşık 100 dönümlük arazilerinin olduğunu belirten Topkara, bu yıl 20 bin civarında halıyı araziye serdiklerini belirtti. Halının her iki tarafındaki renklerin eşitlenmesi ve pastelleşmesi için sık sık kontrol ettiklerini anlatan Topkara, belli dönemlerde halı ve kilimleri ters çevirerek istedikleri tonu verdiklerini kaydetti.

Foto - 1-4 AY ARASI GÜNEŞLENMESİ GEREKİYOR: Her halının farklı işleme tabi tutulduğunu söyleyen Topkara, halı ve kilimlerin 1 ya da 4 ay kadar farklı sürelerde güneş tarlalarında kaldığını bildirdi. Topkara, dokumaları haziranda sermeye başladıklarını ve ekime kadar tarlada bulunduklarını anlattı.

1-4 AY ARASI GÜNEŞLENMESİ GEREKİYOR: Her halının farklı işleme tabi tutulduğunu söyleyen Topkara, halı ve kilimlerin 1 ya da 4 ay kadar farklı sürelerde güneş tarlalarında kaldığını bildirdi. Topkara, dokumaları haziranda sermeye başladıklarını ve ekime kadar tarlada bulunduklarını anlattı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  4 BİLEZİKLE BAŞLADI, KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ SERVETİNE SERVET KATTI
Foto - YURT DIŞINDAN ÇOK İLGİ GÖRÜYOR: Halı ticaretiyle uğraşan Halil Börekçi de bir dönem Türkiye'de el dokuma halı ve kilimlerin çok yaygın olduğunu belirtti.

YURT DIŞINDAN ÇOK İLGİ GÖRÜYOR: Halı ticaretiyle uğraşan Halil Börekçi de bir dönem Türkiye’de el dokuma halı ve kilimlerin çok yaygın olduğunu belirtti.

Kaynak