Depremin İzlerini Silmek İçin Hatay Ayağa Kalkıyor

Adını taşıyan vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Ayhan Kara tarafından, “Hatay’daki Ve Hataylıların Kurduğu Tüm Sivil Örgütlere Çağrı” söylemi ile başlayan, “Hatay Ayağa Kalkıyor” sloganıyla yaşama geçirilen ÇATI STÖ kurma çalışmasının ilk etabı 17 Temmuz 2023, Pazartesi günü, Antakya Organize Sanayi Toplantı Salonunda 100’ü aşkın sivil örgüt ve platformun katılımıyla gerçekleşti.

Çeşitli sosyal medya aracılığıyla paylaşılan ve Zoom üzerinden de online katılımın sağlandığı toplantıda tüm katılımcılar düşüncelerini dile getirdiler. STÖ temsilcileri yaptıkları konuşmalarda Hatay’da yaşanan facianın, oluşan yıkımın ve acının bir an önce izlerinin silinmesi, rehabilite edilmesi ve yaşamın yeniden kurulması  için güç birliğine hazır olduklarını beyan ettiler.

Açış konuşmasında elim faciaya değinen Kara, “depremin büyüklüğünü tabiat belirliyor ancak şiddetini, yıkım gücünü bizler belirliyoruz, can kayıplarına sebep olan faktörlerin masaya yatırılmaması ve ders çıkarılmaması durumunda aynı acıları tekrar tekrar yaşayacağız”  dedi. Yaşanan yıkımın tarifinin imkansız olduğunu ve enkazdan kurtulduğu halde, ruhunu enkaz altında bırakmış bir çok insanın normal yaşama dönme çabalarına ortak olacaklarını belirten Kara, depremde yakınlarıyla birlikte kimi uzvunu kaybeden vatandaşların  da rahat bir yaşam sürebilmesi için şehir planlanırken Engelli Haklarını gözetmek gerektiğini vurguladı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Sevinç Abla'nın ekolojik hikayesi...

İLİMİZİ SADECE MİMARİ AÇINDAN ELE ALMAMALIYIZ

6 ve 20 Şubat depremleriyle neredeyse tamamen enkaza dönen Hatay’ı, insanı, doğası, kültürü, sanatı, tarımı, sporu, turizmi, sanayisi ve ekonomisiyle, eski ruhuyla ama yenilenmiş, tazelenmiş ve güçlenmiş bir şekilde ayağa kaldırmak için bir araya gelineceğini ifade eden Kara; “Bunu bizler başaracağız, bizler; Ortak Acıları olanlar, Ortak Kaygıları ve her şeyden önemlisi Ortak Umutları olan bizler ayağa kalkacak ve şehrimizi ayağa kaldıracağız. Bu amaçla Hatay’daki tüm Vakıf, Dernek ve Platformları birer temsilciyle “Hatay Ayağa Kalkıyor” grubuna davet ediyoruz. Güç birliğine vesile olacak Çatı Örgüt memleketlimiz ve memleketimiz için hayati tüm meselelerde önemli bir aktör olacak. Muhataplarıyla, çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten etkin STÖ temsilcilerinin katılımıyla Kurulacak bir Komisyon üzerinden görüşmeler yapacak olan ÇATI STÖ aynı zamanda alt komisyonlar kurarak başta Şehir Planlama, Halk Sağlığı, Ruh ve Beden Sağlığı, Tarihi ve Kültürel Miras, Tarım ve Doğal Yaşam, Hukuk vb. alanlarında Çalıştaylar düzenleyecek, sorun ve çözümlere ilişkin raporlar hazırlayacak, kamuoyu ve ilgili birimlerle paylaşacak ve uygulamanın takipçisi olacaktır. Kara, kısa bir süre önce Hatay’a atanan Vali Mustafa Masatlı’yı, Hatay Ortak Meselemiz Derneği Yönetim Kurulu olarak ziyaret ettiklerini,  görüşmede ÇATI STÖ’den söz ettiklerini , oluşumun  memnuniyetle karşılandığını belirtti ve sivil örgüt temsilcileriyle devlet organlarının uyum içinde, el ele ve birbirini tamamlayacak şekilde hareket etmeleri durumunda Hatay’ı eski günlere daha doğru ve hızlı bir şekilde döndürebileceklerinin altını çizdi. 2300 yıllık bir tarihsel sürece sahip Hatay’ın, Çalakalem bir planlamayla, bu birikime uygun olmayan  acele ve özensiz bir tutumla ayağa kaldırılamayacağına vurgu yapan Kara, “ilimizi sadece mimari açından ele alırsak mutsuz insanların yaşadığı güzel bir şehir inşa ederiz” dedi. ÇATI STÖ’nün  deprem sonrası Hatay’ın manevi  ve fiziki yönleriyle yeniden inşasında söz alacağını dile getirdi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kırık bardaklar sanata dönüşüyor

Toplantıdan sonra da,  bu girişime olağanüstü ilginin devam ettiğini,  yeni STÖ’lerin oluşuma katılmasıyla girişimin daha da güçleneceğini ve çok güçlü bir iradeyi ortaya koyacağını, Hatay sevgisi, bilim ve vicdanla harmanlanınca ortaya çıkacak şehrin ulusal ve uluslararası arenada parmakla gösterilecek, gıptayla bakılacak bir şehir olacağına vurgu yaptı.  Kara, sırf bu toplantıya katılmak için Adana, Mersin, Ankara, İstanbul ve Düzce’den gelen temsilcilerin, birlik adına ve Hatay’ın geleceğine dair umudunu arttırdığını ifade etti. Kısa bir süre içinde de bu oluşuma dair ortak bir deklerasyon yayınlanacağını ifade eden Kara, henüz oluşuma katılmamış olan sivil örgüt ve platformlara da güç birliği çağrısında bulundu: “Manevi, kültürel, beşeri ve maddi olarak sahip olduğumuz her şeyi göz bebeğimiz Hatay’a borçluyuz, borcumuzu ödeme zamanı geldi, bu sorumluluk ve bilinçle hareket edersek,  her birimiz imkanımız doğrultusunda katkı sunarsak ilimize karşı görevimizi layıkıyla yerine getirmiş oluruz”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Tarım arazilerinin 2020 bilançosu

Kaynak Nebihe Mazmanoğlu