Çadırda Ders Çalışarak Türkiye 18'incisi Oldu: Yusuf Yıldız'ın Azmi

İskenderun’da evleri depremde ağır hasar aldıktan sonra ailesi ile yaşadığı çadırda sınava hazırlanan 18 yaşındaki Yusuf Yıldız, sayısal türde 528 puan alarak Türkiye 18’incisi olma başarısı gösterdi.

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi’nde 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri ağır gören 7 çocuklu Yıldız Ailesi, çadırda yaşamaya başladı.

Kamyon şoförü Mehmet ve ev kadını Sabiha Yıldız çiftinin, doktor olma hayali kuran Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencisi, en küçük çocukları Yusuf Yıldız, yüz yüze eğitimin aksaması nedeniyle okuluna gidemedi.

YKS’ye hazırlanan Yıldız, veda ettikleri evlerinden getirdiği kitaplarıyla çadırda zor şartlar altında ders çalışmaya devam etti.

Çadırda Ders Çalışarak Türkiye 18'incisi Oldu: Yusuf Yıldız'ın Azmi

Türkiye 18’incisi oldu

Daha sonra ailesiyle birlikte konteyner kente yerleşen Yıldız, bir dershaneden aldığı destekle hazırlıklarını sürdürdü. Yıldız, 17 Haziran’da girdiği TYT’de ek puanla Türkiye 18’incisi oldu. AYT’de ise sayısalda 528 puan alan Yıldız, büyük mutluluk yaşadı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Deprem tarımı da vurdu, mevsimlik işçi bulunamıyor
“Umudumu yitirmek üzereydim”

İlk tercihinin Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi olduğunu söyleyen Yusuf Yıldız, günde 6-7 saat ders çalışarak sınavlara hazırlandığını söyledi. Yıldız“Tek bir çadırda 7 kardeş ve akrabalarla kaldık. Çocukluğumdan beri hayalim Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ydi. Depremden sonra açıkçası az da olsa umudumu yitirmek üzereydim ama umutlar hiçbir zaman yitirilmemeliymiş. Bir hayalim vardı ve ona ulaşmak için önümde 6 ay vardı. Bunun için derslerime odaklanarak çalışma çabası içine girdim. dedi.

“Tek bir çadırda 7 kardeş ve akrabalarla kaldık”

Deprem anının aklından hiç çıkmadığını anlatan Yıldız“Yarattığı psikolojiyi unutmak için kendimi derse verdim. Her zaman ders çalışarak deprem psikolojisini hafifletmeye çalıştım. Aslında bilinçaltımızda hep bu vardı. Her soru çözdüğümüzde, kaybettiğimiz arkadaşlarımız hep aklımızın bir köşesindeydi. Ama işte sonuçta bir sınav var ve çalışmak zorundasınız. Bu psikoloji ile olunca da kendimiz için çalışmaktan başka bir şansımız olmuyordu.

Deprem zamanı imkanlar kısıtlandı. Normal hayattakinden çok daha az imkanlara sahip olduk. Belli bir dönem okulumuz kapandı, evlere giremedik, dershaneler kapandı. Bu zorlu süreçte de çok büyük çabalar sarf etmek zorunda kaldık. Depremzede olmayan rakiplerimize göre şansımız daha da azdı. Tek bir çadırda 7 kardeş ve akrabalarla kaldık.

İlk zamanlarda çadır sıkıntısı olduğu için hepimiz tek bir çadırda kalmak zorunda kaldık. Ama ona rağmen evden kitaplarımı getirmiştim. Çadırda belli bir köşede boynumuz ağrısa da masamız olmasa da bir şekilde çalıştık. Elimden geldiğince kaynak kitaplardan altlarını çizerek ders çalıştım. Sonrasında konteyner kent kurulunca da konteynerde kalmaya devam ettik.” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ramazan lezzetlerini imece usulü hazırlıyorlar

Çadırda Ders Çalışarak Türkiye 18'incisi Oldu: Yusuf Yıldız'ın Azmi

“Disiplinli çalışmayı bırakmadı”

Yusuf Yıldız’ın dershanedeki rehber öğretmeni Cihan Ziya Yıldırım ise “Öğrencimiz Yusuf deprem öncesinde ve sonrasında disiplinli çalışmayı bırakmadı. Biz de öğretmenleri olarak her zaman yanında olmaya çalıştık. Tüm öğrencilerimiz gibi hem eğitsel hem de psikososyal olarak bu süreçte yanında olmaya çalıştık.

Psikolojik destekte bulunduğumuzda diğer öğrencilerimiz gibi Yusuf da çok çabuk toparladı. Başarıya ulaştı. Yapacağı tercih sonrasında istediği okula kaydını yaptıracağını umut ediyoruz.” dedi.

Kaynak