Avrupa'da çiftçilerin protestoları sürüyor
Farmers driving in a heavy-duty tractor into the western city of Poznan as part of a nationwide farmer protest against European Union's agrarian policy and imports of cheap Ukraine produce, which, they say, are undercutting their livelihoods, in Poznan, Poland, on Friday Feb. 9, 2024. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Fransa’da çiftçilerin tarım sektöründe daha iyi koşullar talep etmek ve hükümetin tarım sektörüne ilişkin politikalarına tepki göstermek amacıyla düzenlediği gösteriler Avrupa’da yayılmaya devam ediyor.

Son dönemde uygulanan tarım politikaları başta Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçileri memnun etmiyor.

Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan beri akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve destekleme ödemelerinin yetersizliği nedeniyle kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestolar düzenliyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Tarım Hukuku: Tarım ve Gıda Güvenliğinin Geleceği Üzerine Profesyonel Bir Bakış Açısı Sunuyor

Avrupalı çiftçiler, AB’ye, “Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ilişkin katı kurallar getirerek tarımsal üretimi zorlaştırma” eleştirisinde bulunuyor.

Avrupa'da çiftçilerin protestoları sürüyor