Ağrı'da Tırpanın Sesi: Engebeli Tarım Arazisinde Geleneksel Hasat

Ekinlerin yetişmesi ile başlayan hasat devam ediyor. Ağrı’da biçerlerin ve biçerdöverlerin hasat için giremediği engebeli, çamurlu tarım arazilerinde çiftçiler tırpan ile hasat yapıyor.

Hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu temmuz ayında bazı çiftçiler, yetiştirdikleri ürün hasadını geleneksel yöntemleri kullanarak tırpanlarla hasat yapmaya devam ediyor.

Arazileri biçerdöverin çalışmasına elverişli olmadığı için tırpanla her yıl 5 dönümlük alanı yaklaşık 1 hafta boyunca tırpanla biçtiklerini belirten çiftçi Reşat Kılıç, hasat sırasında zorlandıklarını ama ürünü biçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Melen Barajı uyarısı: Eskisi olmuyorsa yenisi yapılmalı

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Tanyolu (Qızılzîyaret) köyü Yaylacık mezrasında arazileri bulunan Kılıç, hasat yapıldıktan sonra balyaları kamyonlara yüklediklerini söyledi.

Ağrı'da Tırpanın Sesi: Engebeli Tarım Arazisinde Geleneksel Hasat

Reşat Kılıç, “Biçerlerin girdiği yerler var giremediği yerler var. Bazı yerler çamurdur bazı yerler çimenli olduğu için biçer girdiği zaman iyi biçilmiyor. Çimenli yerlere girdiği zaman iyi biçilmiyor tırman ile biçmek zorundayız. Zordur ama mecbur başka imkân yok. Her yıl bu şekilde biçiyoruz ürünümüzü. Arazimizin bir kısmına biçer giriyor bir kısmına ise giremiyor. 5 dönümlük arazimizi tırpan ile biçiyor ve bir hafta boyunca bu çalışmayı yapıyoruz. Biçerdöver olsa tarlaya girdiği günde 2 saat içinde biçimi gerçekleştirir. Bu sıcakta ayrıca balya makinesi gelecek balya yapacağız. Daha sonra kamyona yükleyeceğiz.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Coğrafi işaretli Gemlik zeytininde hasat zamanı

Kaynak