TAGEM Kamu-Özel sektör işbirliği çerçevesinde, Agrointech Tarımsal Üretim Pazarlama Şirketi’nin uygulayıcısı olduğu, Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü‘nün iştirakçi kuruluşlar olarak yer aldığı “İnsansız Hava Aracı (İHA) ile İlaç Uygulamalarının Gerçekleştirme İmkanı” projesi geçtiğimiz aylarda başlatılmıştı.

Proje hakkında bilgi veren uygulayıcı firma yetkilisi bu proje ile ekim alanlarına girilemeyen koşullarda ve acil müdahale gereksinimlerinde ürünlere zarar vermeden yapılabileceğini belirti. Firma yetkilisi konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“İlaçlamada önemli bir alternatif olacak”

“Tarla ve bahçe pülverizatörleri ile ilaçlamanın zor olduğu koşullarda, yani eğimli ve engebeli arazilerde veya su altında yetişen ürünler gibi ilaçlamalarda İHA ile ilaçlama hastalık, zararlı ve yabancı ot mücadelesinde  önemli bir alternatif olacaktır. İlaçlama yapılmadan önce çevresel etki değerlendirmesi yapılacak, sürüklenme kat sayıları hesap edilecek” dedi.

“Proje kapsamında seçilen ürün:çeltik”

Proje kapsamında seçilen ürünün çeltik olduğunu bildiren firma yetkilisi “Projenin bir çok faydası bulunmakta. Bunlardan bazıları; daha az ilaç kullanılması, ürünlere zarar vermeden acil müdahalenin gerçekleşmesi, insan sağlığına ve çevreye duyarlı bir uygulama olması ve ihtiyaca yönelik hızlı lokal uygulamaların yer alması” olarak ifade etti.

“Tarım fuarında yoğun ilgi gördü”

7-10 Şubat tarihlerinde Agroexpo 2019 İzmir Tarım Fuarında İnsansız Hava Aracı’nın yoğun ilgi gördüğünü belirten firma yetkilisi çiftçilerimizin, üreticilerimizin artık teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirtti.