Genç girişimciler geliştirdikleri teknoloji ile tarlaların verimliliğini arttırmayı, olumsuz hava koşullarında erken uyarı sistemi ile çiftçileri ve tarımsal üretimi korumayı amaçlıyor.

Tarla.io  İş Geliştirme Yöneticisi Kaan Tatar konu hakkında yaptığı açıklamasında;  “Tarla.io: çiftçilere ve tarım ile ilgili tüm kurumlara katma değerli bilgi teknolojileri sağlayan karar destek platformudur. Çeşitli kaynaklardan, örneğin; meteoroloji servisleri, kendi yıldırım tespit ağımız, toprak sensörlerimiz veya uydu servisimiz aracılığıyla alınan bilgiler oluşturulan algoritmalarımızla birlikte yorumlanarak, çıkan sonuçları çiftçilere ve kurumlara çeşitli ürünlerimiz ile paylaşıyoruz.” dedi

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Tarımda teknoloji atağı

“Büyük bir problemi çözmek için çalışıyoruz”

Kaan Tatar neden karar destek programı üzerinde çalışmalar yaptıklarını ise şu cümlelerle ifade etti.  “Küresel iklim değişiklikleri, nüfus artışı, kaynakların bilinçsiz kullanımı gibi problemler gıda üretimi, tarım faaliyetlerini azımsanamayacak ölçülerde etkilemektedir. Bu sebeple son 10.000 senedir ürettiğimiz gıdadan daha fazlasını gelecek 30 yıl içerisinde üretmek zorundayız. Tarla.io bu büyük probleme çözümler üretmek için çalışmaktadır. Ana hedefimiz kaynakları doğru ve zamanında kullanarak en kaliteli ve en verimli üretime çiftçileri ulaştırabilmektir.”

“Bitkinin gelişimini uydudan takip ediyoruz”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türkiye'nin Tarımında Dijital Dönem: Yazılım ve Ekipmanın Yerli Üretimi

İş Geliştirme Yöneticisi Kaan Tatar, Tarla.io hizmetlerinin neler olduğu hakkında da bilgile verdi. “Tarla.io hizmetleri arasında SMSUydurisk raporu, risk ürünlerine kuraklık raporuveri besleme gibi hizmetler  bulunmaktadır. Örneğin, kullanıcının tarlasının gün içindeki ısı değerleri, rüzgar hızı ve yönü, yağış alma ihtimali, ay sonunda tarlaya düşen yağış miktarı bu sistem üzerinden kullanıcıya ulaşmaktadır. Bitkiye özel zirai yetiştiricilik önerileri de sistem üzerinden kullanıcıya iletilmektedir. Her uydu geçişinde fotoğraf çekimi yapılıyor ve kullanıcıya iletiliyor. Bu durumda bitkinin büyümesi de rahatlıkla gözlemlenebiliyor.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Cep Telefonu İle Kontrollü Tarımsal Sulama

 

“Amacımız; dünya çapındaki 500 milyon çiftçiye gerekli olan bilgi teknolojileri için kaynak olabilmektir.”

Kaan Tatar açıklamasını şöyle tamamladı. “Hedefimiz, öncelikle Türkiye’de her çiftçiye ulaşılabilmek, gıda üretiminde verimliliği arttırabilmek, kaynaklarımızın doğru ve bilinçli kullanılmasının önünü açmak ve gerçekten en önemli değerimiz olan tarımı bilgi teknolojileri çağına adapte edebilmektedir. İkinci olarak  kısa vadede Avrupa ve Afrika pazarlarına giriş, orta ve uzun vade de ise global pazarda yer almak hedeflerimiz arasındadır.”