TRT Haber’de katıldığı canlı yayında Tarım ve Orman Bakanı olarak benimsediği stratejiyi aktaran Vahit Kirişci, “Bizim fazla tarımsal arazimiz yok. Dolayısıyla altını çizerek söylüyorum, stratejik ürünlere odaklanmalıyız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, TRT Haber’de Cengizhan Cevahiroğlu’nun programına konuk oldu, tarım ve gıda ekseninde gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşı ve gıda krizi

Başlangıçta iki ülke arasında sınırlı kalacağı düşünülen Rusya-Ukrayna savaşının küresel ölçekte etkilerinin olduğunu belirten Kirişci, şöyle devam etti:

“Hem Türkiye hem de dünya ülkelerinin birçoğunun tedarikinde 2 önemli ülke arasında başlayan savaş, bir krize sebep oldu.

Türkiye aslında kendi doğal varlıkları, tarımsal üretim kapasitesi ve güçlü bir devlet olmasıyla bu dönemde sağlam durdu. Kriz yönetme kabiliyetimiz sayesinde yerinde, zamanında tedbirler aldık. Bu tedbirler sayesinde pandemi döneminde ve sonrasında hiçbir üründe ‘bulunamama’ durumu yaşanmadı.

Şu anda ise Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle hububat ve yağlı tohum gibi ürünlerde dünya genelinde bir sıkıntı söz konusu. Türkiye bunu tabir yerindeyse, asgari etkilerle geçirmeye çalışıyor. Ancak takdir edersiniz ki, mazot ve doğalgaz gibi enerji fiyatlarındaki artışlar fazlasıyla etkili. Bu durum, talepten kaynaklanan anormal bir durum değil. Daha çok maliyet kaynaklı.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Bakan Kirişci açıkladı! Tarımsal destek ödemeleri başladı

Fiyatlardaki artışlar  nasıl önlenir?

Bakan Kirişci, gıda ve tarım ürünlerindeki fiyat artışlarının nasıl önleneceği sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“İthalattan kurtulmak için daha fazla tarım arazisi gerekiyor. Bu hemen olabilecek bir şey değil. Bu nedenle ilk etapta verimliliği arttırmaya odaklanmalıyız. Ayrıca üretim yaparken kullandığımız girdiler var. Bunları verimli kullanmamız gerekir.

İthal edilen ürünlerin bir bölümü, dahilde işleme rejimi ile, ihracata yönelik ürünlerin üretimi amacıyla ithal ediliyor. Tarımsal ürün ithalatı yapılması nedeniyle Türkiye’nin üretmediğini düşünmek yanlış olur. Dünya genelinde sebze üretiminde beşinci, meyve üretiminde altıncı sıradayız. Çiftçimiz her şartta ve durumda üretimi sürdürüyor.”

“Stratejik ürünlere odaklanmalıyız”

Tarım ve Orman Bakanı olarak benimsediği stratejiyi aktaran Kirişçi, “Bizim fazla tarımsal arazimiz yok. Dolayısıyla altını çizerek söylüyorum, stratejik ürünlere odaklanmalıyız. Her yıl nüfusumuz 1 milyon artıyor. 2002’de 65 milyon olan nüfusumuz, 20 yılda 85 milyona ulaştı. Yüzde 30 ile 35 arası bir artış söz konusu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ucuz et, süt için seferberlik

Diğer taraftan 5 milyon mültecimiz var. Bu mülteciler de burada doyuyor. Bununla da yetinmedik. Geçmişte 15-20 milyon olan turist sayımız, pandemi öncesinde 50 milyona ulaştı.

Önceliğimiz elbette kendi vatandaşımız, bu ülkede mülteci olarak bulunanlar ve turistler. Bunlara odaklanmak ve beslenmeyle ilgili ihtiyaçlarını karşılamak temel önceliğimiz olmalı.

Öte yandan boş olan, ekilmemiş alanları da tarıma kazandırmak istiyoruz. Teşvik amacıyla hibe tohum dağıtıyoruz. 3,5 milyon hektarlık ekilmeyen alanın 1 milyon hektarını tekrar üretime kazandırmak istiyoruz” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Bakanları Özbekistan'da Toplandı

“Vatandaşın temel gıda ürünlerini daha ucuz almasını isterim”

Programda son dönemde gündemden düşmeyen gıda fiyatları da konuşuldu. Vatandaşın temel ihtiyaç maddelerini çok daha ucuza almasını istediğini vurgulayan Kirişçi, şunları söyledi:

“Hükümet olarak temel gıda ürünlerinde KDV indirimi yaparak bir rahatlama sağlamaya çalışıldı. Ancak şu anda sıra dışı bir dönemdeyiz. Rusya – Ukrayna arasındaki savaş tüm dünyayı etkisi altına aldı. Fiyatlar yüksek, ancak ürünlerin bulunurluğuna bir sorun yok.

Kırmızı et konusunda, stok ve hayvan varlığın anlamında bir sorun yok. Bu durum hem küçükbaşta hem büyükbaşta geçerli. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Ramazan ayı boyunca vatandaşın ucuza et tüketmesi için harekete geçildi.

Et Süt Kurumu’nun 18, Tarım Kredi Marketleri’nin 150 şubesinde, %15-20 ucuz et satışı başladı. Uygulama Ramazan ayı boyunca devam edecek. Stok yetersiz olsa zaten bu adımı atmazdık. Kurban Bayramı’nda da önemli denilebilecek bir sıkıntı yok.”

Kaynak