Serik'te 40 Dönümlük Akıllı Tarım: Öğretmen Çiftin Mavi Yemiş Başarısı

Antalya’da 25 yıllık öğretmenliğin ardından kurdukları tesiste 15 bin saksıda mavi yemiş (blueberry) üreten çift, akıllı tarım uygulamalarıyla yetiştirdikleri ilk mahsullerini Hollanda ve Rusya’ya ihraç etti.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde kimya öğretmenliği eğitimi alırken tanışan ve mezun olduktan sonra evlenen Gülay-Süleyman Demirci, uzun yıllar özel okullarda öğretmenlik yaptı.

Başarılı çalışmalarıyla “fark yaratan öğretmen” ödülü de alan çift, dünyanın iklim kriziyle mücadele ettiği süreçte tarımda da fark yaratmak için üretim yapmaya karar verdi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Yaş fındık pazara indi

Serik'te 40 Dönümlük Akıllı Tarım: Öğretmen Çiftin Mavi Yemiş Başarısı

Öğretmenliği bırakarak Serik’te 40 dönüm arazi kiralayan çift, meslektaşlarının da desteğiyle mavi yemiş üretim tesisi kurdu. Topraksız tarım ve akıllı otomasyon sistemlerinin kullanıldığı bahçede, 15 bin saksıya torf, perlit ve kokopitin karışımı yapılarak mavi yemiş fidanları dikildi.

İki yılın ardından ilk ürünlerini hasat eden Demirci çifti, iç pazarın yanı sına ihracata da başladı. İyi tarım sertifikası olan ve bombus arılarının da kullanıldığı tesiste, olası sinek ve böceklerle mücadele de ilaç yerine biyoteknik yöntemle yapılıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Çaldıranlı öğrencilerden ‘Topraksız Tarım’ projesi

Haberin devamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak AA