Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi ile Atıl Arazi Üzüm Bağına Dönüştü

İstanbul’dan emekli olduktan sonra memleketi Elazığ’ın Sedeftepe köyüne dönen Umut Öner, ailesine ait kullanılmayan, atıl 12 dönüm arazide devlet desteğiyle kurduğu bağda tescilli Öküzgözü cinsi üzüm yetiştiriyor

İstanbul’dan yıllar sonra memleketi Elazığ’a dönen Umut Öner, atıl 12 dönüm arazide devlet desteğiyle üzüm üretimi yapıyor.

Uzun yıllar memleketinden uzakta yaşayan 48 yaşındaki Öner, emekli olduktan sonra iki yıl önce ailesiyle birlikte memleketi Elazığ’ın Sedeftepe köyüne döndü.

Burada ailesine ait kullanılmayan 12 dönüm atıl araziyi değerlendirmek isteyen Öner, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi”ne başvuru yaptı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TAGEM’den yangın mağduru besicilere destek

Öner, devletten aldığı destekle kurduğu bağda iklim koşullarına uygun, yöreye has iri salkımlı “Öküzgözü” cinsinde üzüm yetiştiriyor.

“Devlet desteğiyle modern bağcılık yapmaya çalışıyorum”

Öner, AA muhabirine, memleketindeki atıl arazileri tarıma kazandırmak için köyüne döndüğünü söyledi.

Kendi birikimi ve devletin verdiği destekle hayalini kurduğu bağı kurduğunu ifade eden Öner, “Köyüme dönünce ailemden kalan tarlaları, arazileri gezmeye başladım. Burada eğitimini de almış olduğum bağcılığı yapmak istedim. Bölgeye özgü bir çeşit olan tescilli Öküzgözü cinsi üzüm üretmek istedim.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Bakanlık GDO’lu tavuk yemine onay verdi

Öner, temizlediği ve etrafını çevirdiği tarlada ilk etapta toprak analizi yaptıklarını belirtti.

Daha sonra “Uzman Eller Projesi” kapsamında destek olduğunu ve sertifikalı bu üzüm çeşidiyle burada bağcılık yapmaya başladığını anlatan Öner, şöyle devam etti:

“12 dönüm araziyi hazır hale getirdikten sonra 1666 üzüm fidanı diktim. Bağ 2 yaşında oldu. Devlet desteğiyle modern bağcılık yapmaya çalışıyorum. Aldığımız destekle kurduğumuz damla sulamamız, telli terbiye sistemimizle iyi bir tesis oldu. Hasatla en kaliteli üzümü piyasaya sunmuş olacağız. Bunun yanında diğer arazilerimizi de tespit etme çalışmalarımız devam ediyor. Oralarda da yine üzüm bağları oluşturacağız.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Tahıl ambarı Konya Ovası'nda arpa hasadı başladı

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak AA