Kırsal kalkınma destekleri için başvurular 19 Şubat'a kadar devam edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsalda gelir düzeyinin artırılması amacıyla çeşitli yatırım konularında verilen destekler için 19 Şubat’a kadar başvuru yapılabilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) ile kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Programla doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve kırsalda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması da hedefleniyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Trabzon’da bu yıl 222 çiftçiye 6 milyon 660 bin TL’lik hibe desteği

Bu kapsamda, tarıma dayalı ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı üst limiti, yeni tesis niteliğindeki başvurularda 14 milyon lira, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması niteliğindeki başvurularda 12 milyon lira, kapasite artırımıyla teknoloji yenileme veya modernizasyon niteliğindeki başvurularda 10 milyon lira olarak uygulanıyor.

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında ise hibeye esas proje tutarının üst limitinin 3 milyon lira olarak uygulanmasına devam ediliyor. Söz konusu projeler için yüzde 50 hibe sağlanıyor.

Kadın, genç, tarımsal amaçlı örgütler ve aile işletmelerine ilave puan verilen program çerçevesinde, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yatırım yapanlara ve kırsalda ikamet eden yatırımcılara öncelik tanınıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Arkeoköy’de ‘Ev Pansiyonculuğu’ kursu

Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılan destek başvuruları 19 Şubat’a kadar sürecek.

Proje konuları

Aile işletmeciliği faaliyetleriyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiği KKYDP’deki proje başlıkları şöyle:

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması

Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar

Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar

Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımları

– Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi paketlenmesi ve depolanması

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Çorumlu kadın girişimci devlet desteğiyle arazine GES kurdu

Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar

El sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar

– İpek böceği yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar

Tarımsal amaçlı örgütler için makine parkı yatırımları

– Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar

Yenilenebilir enerji.

Kaynak AA