Iğdır Üniversitesi, Çorak Araziyi Lavanta Bahçesine Dönüştürdü

Yerleşkesindeki kullanılmayan çorak araziyi lavanta bahçesine dönüştüren Iğdır Üniversitesi, ekimden elde edilen bitkiyle temizlik ürünleri üretiyor.

Üniversite tarafından bölgede lavanta yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve tarımsal kalkınmaya katkı sunulması amacıyla 2022’de çalışma başlatıldı.

İki yılda bakımı yapılıp tarım alanına dönüştürülen çorak arazi, üretim için istenilen seviyeye geldi.

Denemeler sonrası bu yıl üniversite yerleşkesindeki 5 dönümlük çorak araziye 10 bin kök lavanta ekilerek üretime başlandı.

Üretimi yapılan bitkiden laboratuvarda lavanta yağı, kolonya, sabun ve reçel gibi ürünler elde edilip üniversitenin online mağazasında satışa sunuluyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Aydın Büyükşehir'in seralarında Ata Tohumları'yla üretim devam ediyor

Üniversite, seneye kapasiteyi artırmayı amaçlıyor

Bu sezon 15 litre saf lavanta yağı, 250 kilogram katı sabun, 5 ton sıvı sabun ve 500 kilogram reçel üreten üniversite, seneye kapasitesini daha da artırmayı hedefliyor.

Çalışmalarla, katma değeri yüksek lavanta ürünleri üretiminin bölgede yaygınlaştırılması ve yöredeki üreticilerin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

“Tescilli markalarımız var”

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, AA muhabirine, üniversitenin hayata geçirdiği projeyle önemli bir üretim yaptıklarını, lavantanın özellikle kozmetik sanayisinde, ilaç sektöründe, eczacılıkta kullanılan bir bitki olduğunu anlattı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Lavanta Yetiştiriciliği: Toprak, İklim ve Bakım İpuçları

“Bilindiği üzere lavanta, kıraç yerlerde kolaylıkla yetişebilen bir bitki, çok fazla suya ihtiyaç duymuyor. Bundan dolayı Iğdır, lavanta yetiştiriciliği için önemli bir bölge.” diyen Alma, Iğdır Üniversitesinin ihtisas üniversitesi olması dolayısıyla bu tip büyük çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Alma. “Tescilli markalarımız bulunuyor. Lavantadan elde ettiğimiz yağ, hidrosol, kolonya, reçel ve sabun gibi pek çok ürünü şehirdeki belli başlı lokasyonlarda ve üniversitemizin online satış mağazası üzerinden satışa sunuyoruz. Bu yıl kampüsümüzde 5 dönüm lavanta ektik, çok muazzam çıktılar. Aralık ilçesinde de bize tahsis edilen alanlarda çalışmalarımız mevcut.” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Elazığ'da geleneksel yöntemlerle evde sabun üretiyorlar

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz

Kaynak AA