Göldeki Değişim: Akşehir Gölü'nde Tarımsal Üretim Yeniden Canlanıyor

Konya’da Akşehir Gölü kıyısındaki tarım alanları 1969 yılındaki taşkında sular altında kaldı. Sonradan göl alanı olarak kabul edilen bölgedeki sular, kuraklık ve iklim değişikliği etkisiyle yıllar içinde çekildi. Göl özelliğini yitiren bölgedeki 782 arazi de sahiplerine teslim edildi. Şimdi bölgede tarımsal üretim yapılıyor.

Bakanlık, vatandaşların tarımsal faaliyetlerini sürdürmelerine destek olurken, Akşehir Gölü’nün de korunması için tedbirlerini almaya devam ediyor.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Gölü’nün 1935 yılında tamamen kuruduğunu söyledi.

Sonraki yıllarda yağışların etkisiyle gölde su seviyesinin arttığını belirten Akkaya, “1969’da da taşmış, Yunak yolu, göl suları altında kalmış. Sular altında kalan arazilerin tapuları iptal edilmiş. Sonra gölde su çekilip açığa çıkınca insanlar tarlalarını istedi. Bu da bugüne kadar süren sorun haline geldi.” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Trabzon hurması kurusu 100 kadına istihdam kapısı açtı
Akkaya, gölün uzun yıllardır dolmaması üzerine kıyı kenar çizgisinin güncellendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü maksimum su kotunu 956,30 metre olarak belirledi. Kıyı kenar çizgisi kotu da bundan aşağı olamayacak. Arazi ölçümlerini de Akşehir Belediyesi olarak biz üstlendik. Bölgemizde önemli bir sorundu. Geçtiğimiz günlerde ilgili kurumlara bu konunun kesinleştiği yazıldı ve bu süreç tamamlandı. Geçerli tapusu olanların tarlası, bahçesi artık kullanılabilir hale gelecek. Akşehir’de kıyı kenar çizgisi sorununun yüzde 100’e yakını çözülmüş olacak. DSİ’nin kotu düşürmesindeki en büyük etken, gölün kuraklık, iklim değişikliği ve küresel ısınmayla alakalı çekilmesi. Su seviyesinin bu kotun üzerine çıkması mümkün değil.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  KURAKLIĞA KARŞI "GÜNEŞ" MÜJDESİ
Göldeki Değişim: Akşehir Gölü'nde Tarımsal Üretim Yeniden Canlanıyor
Akkaya, gölde su varlığına ilişkin, “Bu sene yağış güzel oldu. Gölde su toplandı ama eski büyük hacimli görünümde değil. Su var, tamamen kurumuş değil. Kıyıdan uzak, ortalarda ve sığ derinlikte az su var. Türkiye’de alansal büyüklüğü oranında beşinci göl.” dedi.

Akşehir ilçesine bağlı Karabulut Mahallesi’nin muhtarı Muzaffer Karakoyun ise bin nüfuslu mahallede tarım ve hayvancılıkla geçimin sağlandığını söyledi.

Mahallelinin göle kıyı olan arazide tarımsal faaliyette bulunduğunu anlatan Karakoyun, “1980’li yıllarda göl düzenli olarak çekilme eğilimine girdi ve hızla çekildi. 2000’li yıllarda tamamen kurudu. Bölgesel yağışlarla da su birikintileri oluştu. Eskiden sular altında olan arazilerimiz, kuraklık sebebiyle göl kuruyunca açığa çıktı. Biz de arazilerimize kavuştuk. Buralarda hububat, şeker pancarı, haşhaş ekiliyor.” diye konuştu.

Çiftçilerden Akif Kızmaz da “Tarlalar, göl alanındaydı. Önceden değersizdi. Buraları değerlendirip kendimize, milletimize, devletimize bir katkıda bulunmak istiyoruz. Burayı hayvancılıkta çiftçilikte kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.