Finike Portakalının Lezzetiyle Buluşma Zamanı Geldi

Antalya’nın Finike ilçesinde yetişen coğrafi işaretli Finike portakalının hasadı sürüyor. Lezzetiyle dünyanın sayılı portakalları arasında olan Finike portakalı, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla tüketiciyle buluşuyor.

Üretici ve tüketici arasında köprü vazifesi gören Tarım Kredi Kooperatifleri, ürün alım faaliyetlerini sürdürüyor. Antalya Bölge Birliğine bağlı Turunçova Tarım Kredi Kooperatifi Ortağı Süleyman Pay, hasadını gerçekleştireceği portakalların tüm üretim aşamasında Tarım Kredi’nin olduğunu söyledi.

Süleyman Pay, hem çiftçi hem de işletmeci kimliğinin olduğunu ifade ederek; Tarım Kredi Kooperatifleri sayesinde üreticiden tüketiciye aracısız bir şekilde ürün sağladıklarını kaydetti.

1993 yılından beri çiftçilikle uğraştığını ifade eden Pay, 5 yıldır yoğun bir şekilde Tarım Kredi Kooperatifi ile işbirliği içinde olduklarını kaydederek; “Tüm Türkiye’de ki Tarım Kredi müşterileri Finike portakalının tadı ile buluşsun diye emek veriyoruz. Bahçemizdeki portakallarımız yüzde yüz doğaldır.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  HASAT MEVSİMİNİN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI SERGİLENDİ

Tarım Kredi çiftçinin elini hiç bırakmıyor

Çiftçilik yapmaktan büyük mutluluk duyan Pay şunları kaydetti: “Tarım Kredi Kooperatifleri sayesinde bütün tarımsal girdilerimizi uygun fiyata ve kalitesinden emin olduğumuz için gönül rahatlığıyla alıyoruz. Gözümüz gibi baktığımız ürünlerimizin her aşamasına Tarım Kredi Kooperatifleri eli değdiğinde içimiz rahat oluyor. Tarım Kredi’den en büyük desteği de üretim yaparken yaşadığımız sorunlar esnasında danışmanlık hizmeti şeklinde alıyoruz. Yani üretim yaparken katı gübreleme esnasında ya da ilaçlama yaparken mühendislerimiz kafamıza bir şey takıldığında anında olaya müdahale ediyorlar. Yani örneğin, herhangi bir ağaçta mantar hastalığı olduğunda ya da verdiğimiz gübreyi almadığında ziraat mühendisimize telefon açtığımızda mesai saatleri içinde olsun olmasın ilk yardım acil ambulans gibi bahçemize kadar gelip bizi bilgilendirip gidiyorlar. En büyük memnuniyetimiz bizi yarı yolda bırakmamalarıdır.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Muş'ta Besicilerin "Mera Hasreti" Sona Erdi

Bahçede kullandıkları katı gübrelerden ilaca kadar bütün girdileri hatta traktörleri için aldıkları mazotu dahi Tarım Kredi’den temin ettiklerini vurgulayan çiftçi Süleyman Pay, üretici olmanın yanı sıra tüketici rolündeyken de Tarım Kredi’den vazgeçmediklerini söyleyerek; “Evimize aldığımız bakliyat türlerinden tutun da et türevlerine kadar tüm yiyeceklerimizi Tarım Kredi Kooperatif Marketlerden karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi varsa çiftçi var. Çiftçi varsa Tarım Kredi var.”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal girdi temini noktasında olduğu kadar ürünlerin değerlendirme noktasında da çiftçileri desteklediklerini belirten Pay, bu sayede üretici ve tüketicinin hakkının korunduğuna değinerek; “Tarım Kredi Kooperatifleri sayesinde üretici ürününü rahatlıkla değerlendirirken, tüketici de hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürüne aracısız ulaşmış oluyor. Tarım Kredi’ye gönülden bağlıyız. Tarım Kredi varsa çiftçi var. Çiftçi varsa Tarım Kredi var.” şeklinde konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  İşçiliği bırakıp çiftçiliğe başladılar, yılda 8 hasat yapıyorlar

Turunçova Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Fatma Çankaya da, kooperatif olarak ortaklarla sürekli iletişim halinde olduklarını vurgulayarak; “Tek bir alanda değil, tüm üretim süreçlerinde ve üretim sonrası değerlendirme sürecinde de ortaklarımızın yanlarında olmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

Bölge çiftçilerimiz danışmanlık hizmetimizden de oldukça memnun.”

Turunçova Tarım Kredi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Halil Karakaş ise, “Kooperatifin faaliyet alanında bulunan üreticilerimize; gübre, mazot, zirai ilaç gibi temel tarımsal girdilerin yanında üretim süreçlerinde ihtiyaç duydukları yan girdileri de temin ediyoruz. Ayrıca ortaklarımızın üretim esnasında karşılaştıkları sorunlarda gece gündüz demeden yanlarında olmaya çalışıyoruz. Bölge çiftçilerimiz danışmanlık hizmetimizden de oldukça memnun.” diye konuştu.

Kaynak