Ereğli’de tamamen organik olarak geliştirilen sertifikalı tohumla ilk hasat yapıldı.

Konya’nın Ereğli İlçesine bağlı Kuzukuyu Mahallesi’nde organik buğday tohumuyla ilk kez ekimi yapılan ürünün hasadı yapıldı.

Yurt genelinde organik tarımın yaygınlaştırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Konya İl Tarım Müdürlüğü’nce hazırlanan “Organik Tohum Olsun, Bol Bol Bereket Olsun” projesi ile yetiştirilen Türkiye’nin ilk sertifikalı organik tohum üretiminin hasadı yapıldı.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir hasat öncesi yaptığı açıklamada, “Bu üretim ülkemiz için çok kıymetli, çünkü üretimin başlangıcı tohum Türkiye için en stratejik ürün buğday, buğdayın da en stratejik girdisi şüphesiz tohum. Sertifikalı organik buğday tohumu üretme kararı veren bir çiftçimiz bizleri buraya topladı. Buradaki kullanılan ürünlerimiz hem yerli hem milli. Kendi uzmanlarımız geliştirdiği binlerce yıldır bu coğrafyada üretilen buğdayın mahsullerinden elde edilen bir tohum çeşidi ve biz bu tohumla üretim yapıyoruz. Son 20 yılsa sertifikalı tohum üretimimiz dokuz kat arttı. Şu an 1 milyonun üzerinde sertifikalı tohum üretiyoruz. Türkiye dünyanın dört bir yerine hem mamullerinin hem tohumlarını ihraç eden dünyanın en önemli tarım ülkesi başarısını devam ettirmekte. Bu vesile ile tüm çiftçilerimizi kutluyorum” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Dokuz aylık maaşıyla köyüne lavanta bahçesi kurdu

 

Tarlada hasat yapan çiftçi Mesut Yalama ise ilk ürünü hasat ederken yaşadığı memnuniyetini dile getirdi.

Düzenlenen programa Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Konya İl Tarım Müdürü Ergin, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Budan, Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz, İyi Tarım ve Organik Tarım Daire Başkanı Başak Egesel, Selçuklu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yetkilisi Süleyman Soylu ve çiftçiler katıldı.

Kaynak