180 bitki türüne zarar veriyor: 'Drakula' tehlikesi fındıkta görüldü

Karadeniz’de yaşayanların önemli geçim kaynakları arasında olan ve her sene milyar dolarlık ihracat geliri sağlayan fındıkta halk arasında ‘Drakula’ ismiyle bilinen böcekle mücadele bu sene de devam ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanların önemli geçim kaynaklarından biri olan ve her yıl milyar dolarlık ihracat geliri sağlanan fındıkta halk arasında ’Drakula’ olarak bilinen Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği’nin yapılan çalışmalar sonucu popülasyonunun belli oranda denge altına alınmasına rağmen alandan tamamen çıkarılmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

Özellikle Trabzon’un Maçka ilçesinde yaklaşık 3 bin 700 dekar alanı etkileyen zararlıyla mücadelede farklı çalışmalar yapılırken, bölgedeki fındık ağaçları zararlıya karşı söküm işlemi yapıldı.

DRAKULA BÖCEĞİ BELİRLİ ORANDA DENGE ALTINA ALINDI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Alperen Coşkuner, Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceğiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak böceğin yayılışını sürdürdüğünü ancak belli oranda denge altına alındığını söyledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  İhracatın yüzakı fındık

Coşkuner, “Eradikasyon ve söküm çalışmalarıyla beraber popülasyonu belli bir dengede azalttığı söylenebilir. Ancak böceği alandan çıkarmak tamamen uzaklaştırmak söz konusu değil” dedi.

BÖCEKLE MÜCADELE EN ETKİLİ YÖNTEM İLAÇLAMA

Böceğin popülasyonu belli oranda denge altına alındığını kaydeden Coşkuner, “Özellikle çalışmalarla beraber şu anda belli oranda eradikasyon çalışmaları ki; türün mücadelesinde en önemli yöntem aslında eradikasyon çalışmaları. Bununla beraber popülasyonu belli oranda denge altına alındı. Burada uygulanan yöntem, ilaçlama kimyasal mücadele. Erginlerine yönelik bir mücadele ama asıl mücadelesi eradikasyon çalışmaları söküm işleri.