Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kalitesiyle dünyaca ünlü zeytinyağı ödüle doymuyor.

Ayvalık’ta üretilen zeytinyağlarına yeni bir “Üstün Lezzet Ödülü” daha; ABD, İtalya, İspanya, Hollanda, Japonya, İsrail, Almanya gibi birçok ülkeden sonra Belçika’nın başkenti Brüksel’den geldi.

Bu kapsamda Ayvalık’ın en önemli markalarından biri tarafından üretilen zeytinyağları; Belçika’nın başkenti Brüksel’deki dünya’nın en prestijli kalite ve test enstitüsü (ITQİ) tarafından aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de bulunduğu, 100 ‘ü aşkın gurme ve şefin onayını alarak iki altın yıldızlı madalya ile Üstün Lezzet Ödülüne layık görüldü.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  'Kenevir yem fiyatlarını düşürebilir'

İngiltere, Hong Kong ve Japonya’ya zeytinyağı ihraç eden Ayvalık’ın en köklülerinden olan firma, “Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı” ve ayrıca 2019 yılı Singapur Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda altın madalya kazanmış, 2018 yılında ise Newyork (NYIOOC) dünyanın en iyi zeytinyağları listesine girmeyi başarmıştı.

Ayvalık’taki üretim tesislerinde 4 adet taş baskı zeytinyağı presinde geleneksel yöntemlerle ürettiği sızma zeytinyağı ile yeni bir başarı daha elde eden firmanın, ayrıca modern kontinü sistem zeytinyağı üretim hattı ile günde 100 ton zeytin işleme kapasitesine de sahip olduğu öğrenildi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Bursa'da şeftali hasadı ve fiyatları yüzleri güldürdü

100 yılı aşkın bir süredir Ayvalık’ın zeytinyağının başarısı için çaba gösteren firmanın genç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürlek ise hedeflerinin dünyanın en kaliteli lezzetlerinden biri olan Ayvalık zeytinyağını hak ettiği zirveye taşınmasına daha fazla katkı verebilmek olduğunu söyledi. -İHA

Kaynak