Alaşehir'in Coğrafi İşaretli Asma Yaprağı Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Dünyanın önde gelen üzüm üretim merkezlerinden Manisa’da üreticiler, mayıs ayıyla birlikte yeşillenen asmalardaki yaprakları satarak ek gelir elde ediyor.

Alaşehir’de erken saatlerde bağın yolunu tutan üreticiler, Sultaniye üzümü asmalarındaki taze yaprakları topluyor. Üreticinin “yaprakbank” olarak tanımladığı alım merkezlerine getirilen asma yaprakları, kilogramı ortalama 25 liradan alınıyor. Yapraklar taze veya salamura olarak pazara sunuluyor.

Üreticilerden Ulviye Çakır, yaprağın çok fazla getirisinin olmadığını ancak günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ek gelir imkanı sağladığını söyledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Soya verimi ve fiyatıyla çiftçiyi sevindirdi

Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan ise Alaşehir’in asma yaprağının coğrafi işaretle tescillendiğini, üreticiler için önemli bir gelir kaynağı haline geldiğini belirtti.

İpeksi dokusu, yapısı, damarsız olması ve lezzeti ile iç piyasanın yanında Avrupa ve Orta Doğu pazarından da talep aldıklarını ifade eden Seyhan, “Alaşehir’in yaprağı da ekonomimize ayrı bir katkı sağlıyor. Asma yaprağı, üreticiler için hasat öncesi bir gelir kaynağıdır. Çiftçilerimiz hasat öncesi günlük ihtiyaçlarını bu asma yaprağı ile rahatça karşılayabilmektedir.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Sakarya'nın coğrafi işaretli 'bal kabağı'nın tarladan sofraya yolculuğu başladı

Haberin devamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AA