Güneşin kötü etkilerine karşı doğadan bir dost imdadımıza yetişiyor.

Çin’in binlerce yıllık bitkisel tıp kültürünün en fazla kullanılan bitkilerinden biri olan Lu Hui ya da Aloe Vera, aslında sadece güneş yanıklarında değil, birçok konuda bize sağlık veriyor. 200’den fazla cinsi bulunmasına rağmen, şifalı özelliklere sahip yalnızca üç veya dört çeşidi var.

Bunlardan en etkilisi bitkisel amaçlı kullanılanı Aloe Barbadensis. Özel bir bakım gerektirmeyen, yetiştirmesi çok kolay olan bu bitkiyi evinizde blundurmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz

Güneş Yanığı

34235465

Aloe Veranın en bilinen özelliği ile başlayalım. Aloe Veranın kendi yapısında bulunan sıvılar, bizim için çok verimli bir nemlendiriciye dönüşüyor, bu de hem güneş yanığının acılarını azaltıyor, hem de normalde meydana gelebilecek bir deri soyulmasının önüne geçiyor.

Evinizde bulundurduğunuz bir aloe bitkisi varsa, bir yaprağını koparıp, bitki özünü direkt cildinize uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda organik ve kimyasal içermeyen Aloe Vera yağlarını da buzdolabında beklettikten sonra cildinize sürmeniz, yanmış cildinizin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Cildinizi Geliştirir

1342354

Araştırmalar Aloe Vera’nın bazı yaraları daha hızlı iyileştirdiğini gösteriyor, o yüzden morluklar ve yararların üzerinde aloeyi kullanabilirsiniz.

Bunun ötesinde antibakteriyal özelliklere de sahip olması ile aloe, egzema, kuru cilt ve sedef hastalığının tedavisinde de kuıllanılıyor.

Ağız Sağlığı

34235466

Kimyasal bazlı gargaraya güvenli bir alternatif olan aloe veranın çürüklere iyi geldiği, diş plaklarına ve kanayan diş etlerini iyileştirmedeönlyici rol aldığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmış durumda.

Mide Ekşimesi

3124254

Aloe Vera cilde gösterdiği etkiyi midenize de yapmakta. Mide yanması ve sindirim kanalaındaki enfeksiyonları da önlemekte de rol alıyor. Yalnız aloe güçlü bir sindirimi kolaylaştırıcı yapısı olduğundan, kabızlık giderici özelliği alınmışkürleri bulmanız tavsiye edilir.

Böcek ısırıkları

3423546576

O sivrisinek ısırığı kaşınması ile sizi deli mi ediyor? Aloe’nin daha önce bahsettiğimiz mikrop öldürücü yapısı hem yaranızı iyileştirip, hem de cildinizi rahatlatacaktır. Burada Aloe Veranınsoğuk olmasıekstra bir rahtlık verecektir.

Temiz Hava

124358765644

Aloe Vera daha önce de listesini size sunduğumuz NASA onaylı Evin Havasını Temizleyen Bitkilerdenbiri. Benzen ve formaldehit gibi toksinleri temizlemesi ile ünlü Aloe özellikle sürekli kapalı bulunan ortamlar için birebir.

Siğil

1324355675

Elinizde ve ayağınızda başbelası siğillerden mi var? Bir kaç hafta boyunca günde iki defa siğili bir gazlı bez ile sarmanız ile Aloe Vera’nın iltihap önleyici etkisi siğilinizin boyunu küçültecektir.

Ayak Mantarı

243564576

Nemden oluşmuş bir problem için nem sağlaması ile ünlü bir bitkiyi kullanmak saçma geliyor olabilir ama Aloe’nin deri hücrelerini iyileştirici özelliğinigünde iki defa etkilenmiş bölgeye uyguladığınızda hatırı sayılır bir iyileşme göreceksiniz. Yeşilist