Meyve sebzelerdeki pestisit kalıntıları nasıl temizlenir? Tarım ile uğraşanlar tarafından merak edilen konuların başında gelen tarım ilacı ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Modern tarımın kaçınılmaz bileşenlerinden bir tanesi olan tarım ilaçları, pestisit adı ile anılıyor. Ekinlerin; hastalıklardan, zararlılardan, yabancı otlardan korunmasını sağlamakta olan pestisitler, 1940’lardan bu yana ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Pestisitler, zirai mücadele metotları içinde %95 kullanım yaygınlığına sahip görülüyor. Erciyes Üniversitesi tarafından yayınlanan Tarım ilaçları kullanımı ve riskleri makalesine göre, pestisit kullanılmadığı durumlarda, ekin kalitesinde ve veriminde %60’lara varan oranda düşüş gözlemleniyor. Verimi ve kaliteyi etkileyen zararlıların kontrolü amacı ile dünyada en yaygın kullanılacak olan yöntem olan ilaçlamanın, sadece yoğun ve bilinçsiz kullanımının kayda değer seviyede zararlı olduğunun altı çiziliyor.

Pestisit Ne Demektir?

Bakteri, virüs, haşere gibi zararlıların etkilerini ortadan kaldırmak amacı ile ekinlere verilen bileşenlere ve bu mücadelede kullanılacak olan yöntemlere pestisit deniyor. Sebze ve meyvelerin zarar görmeden yetişmesini sağlamakta olan pestisit; böcekler, mantarlar, yabancı otlar, yumuşakçalar ve solucanlar için kullanılabiliyor. Pestisit, yer yer dezenfektan, biyolojik ajan ya da teknik uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Pestisit Çeşitleri Nelerdir?

Pestisit fonksiyonları ya da etkili oldukları zararlı çeşitleri üzerinden sınıflandırılıyor. Pestisit çeşitleri dendiğinde onlarca çeşit ilaçtan bahsediliyor.

Antimikrobiyaller: Bu maddeler bakteri ve virüslere karşı kullanılabiliyor.
Fungisitler: Mantarlarla mücadele için tercih ediliyor.
Herbisitler: İstenmeyen otlar söz konusu olduğunda herbisitlere başvuruluyor.
İnsektisit: Böcek ve böceklere karşı görev alıyor.
Mollusitler: Yumuşakçalar için mollusitler tercih ediliyor.
Akarisitler (Miticidler): Akarlarla mücadelede akarisitler kullanılmaktadır.
Rodentisitler: Kemirgenlere karşı olan pestisitler bu sınıfta yer almakta.
Bakterisidler: Sadece bakteri öldüren pestisitler.
Ahicideler: Kuş öldürücü olan maddeler bu sınıfta kategorize ediliyor.
Defoliantlar: Yaprak dökücüler bu isimle anılıyor.
Nematisitler: Nematotlara karşı kullanılacak olan maddeler manasına geliyor.

Uzmanlar, pestisit ne demek dendiğinde akla öncelikle pestisit içeren tarım ilaçları geldiğini belirtirken, evlerimizde kullanılacak olan pek çok maddenin de pestisit içerdiğini ifade ediyor. Evlerdeki böcek öldürücüler ve ilaçlama için kullanılacak olan kimyasallar da pestisit içeriyor.

Pestisit Kullanımı

Erciyes Üniversitesi tarafından yayınlanan tarım ilaçları kullanımı ve riskleri makalesinde yer alan bilgilere göre, dünyada 3 000 000 ton tarım ilacı üretimi gerçekleştiriliyor. Yabancı otlarla mücadele için tercih edilen herbisitler tarım ilaçları içinde %47’lik payla, pazarın lideri olarak görülüyor. %29’luk oranla böceklerle mücadeleyi sağlamakta olan insektisitler, %19 oranla mantarlara karşı savaşan fungisitler listenin üst sıralarında yer almakta. Türkiye’de tarım ilacı tüketimi, ortalama 33.000 ton hesaplanıyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok kullanılacak olan pestisitler; insektisitler, herbisitler ve fungisitler olarak listeleniyor.

Pestisit kullanımının dozu ve uygulama biçimi; bitkinin çeşidine, uygulamanın yapıldığı mevsime göre değişiklik gösteriyor. Gerekli miktardaki pestisitin nasıl uygulanması gerekli olduğu, uygulama dozu, biçimi ekin özelinde belirleniyor. Pestisit kullanılmadan önce iyice çalkalanarak hazırlanıyor. Bazen tohuma, kimi zaman bitkiye ya da toprağa uygulanmakta olan pestisitler, genelde suyla karıştırılıyor. Ürün etiketinde tavsiye edilen doz, suyla seyreltilerek uygulanıyor. Bilinçli pestisit kullanımı için, dozun tam ayarlanması, püskürtme hacmi, kalibrasyon, gübre karışımlarının hazırlanması büyük önem taşıyor.

Tarla ekinlerinde ve tek senelik ekinlerde, yüzey ilaçlamasında doz g/da ya da ml/da birim alanına göre verilmekte. Meyve ağaçlarında ya da çok senelik bitkilerde, hacim ilaçlaması doz g-ml/100 litre su ya da % olarak ifade ediliyor. Depo ve ambarlarda yüzey ilaçlaması için miktarlar hesaplanırken ise metrekare ya da metreküp üzerinden gram ya da ml cinsinden doz belirtiliyor. Pestisitlerin farklı çeşitleri ve formülasyonları olduğu için her ürünün aktif madde miktarı, içeriği değişebiliyor. Kullanıcının aktif maddenin ne olduğuna, ne kadar ve nasıl kullanması gerekli olduğune dikkat etmesi, aldığı her pestisitin etiketini mutlaka okuması gerekmektedir.

Pestisit Kullanımının Yararları

Pestisit, zararlılarla mücadele konusunda, dünyada en etkin yöntem olarak görülüyor.
Hızlı sonuç vermesi, bilinçli ve kontrollü kullanıldığında ekonomik olması ve ekinleri toksin salgılayan organizmalara karşı koruması, pestisitin tercih edilme nedenleri arasında yer almakta.
Pestisit kullanılmadığında üretim miktarında %100’e varan kayıplar gerçekleşebiliyor. Bilinçli pestisit kullanımı yüksek kazanç, yetiştirme sezonunun ve muhafaza sürecinin uzamasını sağlıyor.
Dünya nüfusu hızla artarken tarımsal arazilerin küçülmesi, gıda yeterliliği sorununu yanı sıra getiriyor. Tüm değişimler dikkate alındığında daha fazla verim vadeden pestisitlerin kullanımı gıda teminini mümkün kılıyor.
Geçmişte Avrupa’da yüzbinlerce kişinin kaybına sebep olan çavdar mahmuzu gibi fungal hastalıkların ve aflatoksin gibi fungal toksinlerin neden olduğu kanserlerin önüne geçebilmek, pestisitler ile mümkün görülüyor. Bilinçli kullanılacak olan pestisitler, üretimden depolamaya kadar pek çok alanda görülebilen fungal problemlerin çözümü oluyor.
Pestisit kullanımı sayesinde nehir havzalarına yakın yaşam alanlarındaki sinek istilası problemleri kolaylıkla çözülebiliyor. Ayrıca demiryollarındaki yabani ot mücadelelerinde de yine pestisitlerden faydalanılıyor.

Pestisitlerin aşırı ve bilinçsiz kullanımı, sağlık için zarar oluşturabiliyor. Pestisit zehirlenmeleri temelde birkaç nedene bağlı görülüyor.

 • Halkın yeterli eğitime sahip olmaması ve pestisitin bilinçsiz kullanımı.
 • Pestisitlerin uygun olmayan şartlarda depolanması.
 • Kaza ile saçılma.
 • Dikkatsiz yükleme ve taşıma.
 • Yıkanmamış ilaç kaplarının kullanımı.
 • Genel bakım ve atık değerlendirme işlemlerinin yeterli önlem alınmadan yapılması.
Bu Haber İlginizi Çekebilir  Amacımız "Tüketicinin güvenilir ürüne ulaşımını kolaylaştırmak"

Pestisiti Güvenli Uygulama

Pestisit doğru uygulandığında, gerekli önlemler alınarak kullanıldığında, yararları daha çok görülebildiği gibi, zararları da en aza indiriliyor. Doğru uygulama kuralları şöyle sıralanıyor:

 • Düşük riskli ve çevre dostu pestisitlerin öncelikli kullanımı öneriliyor. Hedef dışı organizmalara karşı daha az zehirli ve yeraltı sularını kirletme potansiyeli düşük olan, zararlılarda dayanıklılık riski az pestisitlerin seçimi önem arz ediyor.
 • Kalıcılığı daha kısa olan pestisitler seçilebiliyor.
 • Son ilaçlama ve hasat arasında geçmesi gereken süreye kesinlikle uyulması tavsiye ediliyor.
 • Uygulama aletinin bakım ve kalibrasyona özen gösterilmesi şart koşuluyor.
 • Kimyasal karışımın uygulama alanında yapılması bekleniyor.
 • Önerilen dozda pestisit kullanımı, temel kurallar arasında yazıyor.
 • Uygulama öncesinde satış noktalarından gerekli bilgilerin alınması, çiftçilerin bilinçli bir şekilde ürünleri kullanımı, öncelikli ihtiyaçlar içinde sıralanıyor.
 • Ambalajı bozuk pestisitlerin alınmaması, depolama alanlarının çocuklardan, yiyecek ve içeceklerden uzak olması tavsiye ediliyor.
 • Uygulamanın rüzgarsız ve seriz havada yapılması gerekiyor.
 • Çiftçilerimizin pestisit kullanırken bir şey yememesi, içmemesi, gözlerini yüzüne sürmemesi bekleniyor. Pestisit kullanımı sonrası kıyafetlerin değiştirilmesi gerekli görülüyor. Yüzün ve ellerin sabunlu su ile iyice yıkanması öneriliyor.
 • İlaçlama sırasında çocukların ve hayvanların bölgede olmaması önem taşıyor. Varsa bölgedeki arı kovanlarının kapatılması gerekiyor.
 • Kullanılan aletlerin, kapların iyice temizlenmesi, boşalan kapların derine gömülerek veya yakılarak imha edilmesi tavsiye ediliyor.

Pestisit nedir?

Zararlıları kontrol etmek için kullanılan maddelerin, ilaçların ve yöntemlerin genel adına pestisit deniyor. Bakteriler, virüsler, akarlar, mantarlar, yabancı otlar, böcekler, yumuşakçalar, kemirgenler ve kuşlara karşı pestisit kullanılabiliyor. Tarımda yaygın olarak kullanılan pestisitler, kapalı alanların ilaçlanması, sinek ve böceklerle mücadele için kent hayatında da tercih ediliyor. Doğru dozda ve bilinçli kullanımı birçok yarar sağlayan ilaçların, depolanma ve uygulama süreçleri sırasında özen sarf edilmesi, olası zararların ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyor.

Tarım kimyasallarından nasıl korunmalıyız?

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Meyve ve sebzeleri doğru yıkamak çok önemli ancak koronavirüs pandemisi göz önüne alındığında her zamankinden daha da önemli… Meyve ve sebzeleri elle seçmek bu dönemde yasaklandı. Ambalaj içinde satılıyorlar ama meyve ve sebzeleri de ambalaja insanlar koyuyor. Uzmanlar, Covid-19’un yüzeylerde çok uzun süre yaşayamayacağını ifade etseler de düzgün bir şekilde yıkanmamış bir elmayı yemeye kimse hevesli değil” diyor.

TARIMSAL İLAÇLARI UZAKLAŞTIRIN

Pandemi olsun veya olmasın meyve ve sebzeleri yemeden önce muhakkak yıkamak gerekmektedir. Ancak şunu bilmek gerekiyor ki; “yıkamak”, “ıslatmak” demek değil. “Yiyeceğiniz taze meyve ve sebzeleri, akan suda yeteri kadar zaman harcayıp yıkamalısınız. Sonuçta, market sepetinizdeki marulun size gelene kadar neye dokunduğunu bilmiyorsunuz.” diyen Profesör Saygı, yıkanmamış ürün tüketmenin gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini artırdığını söylüyor. Saygı, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Ürünün size ulaşana kadarki yolculuğunda, topraktan, hayvanlardan, havadan veya insanlardan kaynaklanan kirlenmeye maruz kalabileceği bir gerçek. Ayrıca, meyve ve sebzeler mikroorganizmaların yanı sıra tarımsal ilaçlar gibi kimyasal maddeler de içerebilir. Yıkamak yüzeydeki tarımsal ilaç kalıntılarının uzaklaştırılmasında önemli bir uygulamadır.”

4-5 DAKİKA OVALAYIN

Peki meyve ve sebzeler nasıl doğru yıkanır? Saygı, bu soruya “İster inanın ister inanmayın; ürününüzü doğru şekilde yıkamak, ellerinizi yıkamaktan farklı değil” diyerek yanıt vermeye başlıyor. Meyve ve sebzeleri akan suda en az 4-5 dakika ovalayarak yıkamak gerektiğini belirten Saygı, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Meyve ve sebzeleri akan suda 4-5 dakika ovalayarak yıkadıktan sonra ürünün suya batmasına izin verin. Marul, ıspanak veya lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri temizlerken, üzerindeki kirleri gevşetmek için su banyosuna batırılması ve daha sonra akan sudan geçirilmesi gerekiyor. Yıkama süresini kısa tutarsanız bu yıkamak değil, ıslatmaktır. Unutmayın biz yıkama yapıyoruz, ıslatmıyoruz. Bu sırada ürününüzün çürük veya hasarlı kısımlarını uzaklaştırın. Kâğıt havlu üzerinde veya bir süzgeçte bekleterek suyun uzaklaşmasını sağlayın. Bakterilerden kaynaklanan gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için meyve ve sebzeleri nemli saklamamak gerekir, bu daha fazla bakterinin üreyebileceği bir ortam yaratır.”

SİRKELİ SUDA YIKAYIN

Meyve ve sebzeleri yıkarken, sirke kullanmak oldukça faydalı… Prof. Dr. Saygı’ya göre, elma, armut, üzüm, domates gibi yüzeylerinde pürüz olmayan meyveleri 1/3 oranındaki sirke ve su karışımı ile sprey etmek temizlemeyi kolaylaştırır. Meyve veya sebzeleri sprey ederek tamamen yüzeylerini kapladıktan sonra 60 saniye dinlendirmek gerekiyor. Pürüzsüz tenli meyve ve sebzeleri, aşındırıcı bir yıkayıcı veya fırça yerine elle hafifçe ovarak temizlemeyi öneren Saygı, meyve ve sebzelerin cildini kırmanın zararlı olduğunu söylüyor. Saygı, yeşilliklerin sirke ile nasıl yıkanması gerektiği konusunda ise şu bilgileri veriyor: “Brokoli, karnabahar, yapraklı yeşillik, kavun, patates, çilek gibi ürünlerin temizlenmesi biraz daha zordur. Bunları da yine 1/3 oranında sirke ve su karışımı olan bir kapta ıslatmalısınız. Lahana, marul veya diğer yeşilliklerin, iyi temizlenmesi için yaprakları ayrılmalı. Sirkeli sudaki sebzeleri ovaladıktan sonra akan su altında durulayın.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı'ndan Uyarı:Ölümcül Tehlike

LİMON SUYU DA EKLEYİN

Sirke, yeşilliklerin tadını etkileyebilir. Sirkenin ürününüze verdiği tadı sevmiyorsanız, sirke yerine limon suyuyla sebzeleri yıkayabilirsiniz. İki bardak suyu yarım bardak limon suyu ile karıştırarak yıkayıp, durulayabilirsiniz. Prof. Dr. Birol Saygı, “Sirke, yıkama suyunun asitliğini düşürerek meyve ve sebzelerdeki mikrobiyolojik yükün azaltılmasına yardımcı olur. Limon suyu ile sirkeyi karıştırmak asitliği artırdığından daha etkili hale gelir. Bu, E. coli dahil olmak üzere bakterilerin öldürülmesine yardımcı olabilir. Bunların hiçbiri zararlı değildir. Ancak, meyve ve sebzeleri yıkamak için sabun, deterjan veya herhangi bir kimyasal kesinlikle kullanmayınız. Toksik olan klorlu ağartıcılar kesinlikle tehlikelidir” diye konuşuyor. Saygı, yıkama işleminde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor: “Taze meyve ve sebzeleri temizlerken güvende kalmak için, ellerinizi yıkama öncesi ve sonrası daima iyice yıkayınız. Ayrıca, bıçaklar ve kesme tahtaları da dahil olmak üzere dokundukları tüm yüzeyleri iyice yıkayınız. Meyve ve sebzeleri yıkamadan önce asla kesmeyin veya soymayın, çünkü bu meyve ve sebze etini kirletebilir. Ayrıca kesme ile ürünlerin yüzey dokuları parçalandığı için yüzey hücrelerindeki beslenme içerikleri yıkama suyu ile kaybedilir.”

PESTİSİTLERLE MÜCADELE

Meyve ve sebzelerin temizliğinde tarımsal ilaçların (pestisit) kalıntılarını uzaklaştırmak önemli… Genellikle meyve ve sebzelerin yüzey, kabuk ve etinde konumlanan pestisitlerle nasıl mücadele edileceğini Prof. Dr. Birol Saygı, şöyle anlatıyor: “Meyve ve sebzelerin yüzey ve kabuklarındaki tarım ilacı kalıntılarına mutfakta müdahale edebiliriz ama etinde olanlara müdahale etmemiz mümkün değil. Bu sebeple kış aylarında kışlık, yazın ise yazlık meyve ve sebzeleri tüketmeye gayret edilmeli. Ayrıca zararlı pestisitlerden kaçınmanın en kısa yolu, elbette, kendi ürünlerinizi büyütmek ya da yalnızca kaynağını bildiğiniz organik ürünler satın almak.”

Meyve sebzelerdeki pestisit kalıntılarının uzaklaştırmanın yolları

Tuzlu suda bekletin: Araştırmalar, 20 dakika boyunca yüzde 10 tuzlu su çözeltisinde meyve ve sebzelerin bekletmenin, en yaygın dört böcek ilacı kalıntılarının çoğunu bertaraf ettiğini gösteriyor.

Sirke içinde bekletin: Sirke, meyve ve sebzelerdeki kalıntıları gidermenin diğer bir yolu… Çalışmalar, yaklaşık 20 dakika, 1 kısım sirke için 3 kısım su çözeltisini önerirken, diğerleri de pestisitleri iyice uzaklaştırmak için tam güçlü sirke gerektiğini gösteriyor.

Kabartma tozu kullanın: 30 gram kabartma tozu 3 litre suya karıştırarak meyve ve sebzelerinizi en az 15 dakika bekletin ve sonra su ile durulayın.
Sadece soğuk suyla yıkayın: Yapılan bir çalışmada, soğuk su altında durulama işleminin test edilen 12 pestisitten 9’unun kalıntılarını azaltabildiği saptandı.

Kabuklarını soyun: Pestisit kalıntılarını kabuklardan uzaklaştırmanın en etkili yolu ise; yukarda belirtilen yıkama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra meyve ve sebzelerin kabuğunu soyarak yemek…

Pestisitler doğayı nasıl etkiler?

Pestisitlerin, çevre ve çevrede yaşayan diğer organizmalar üzerindeki olumsuz etkileri vardır. Pestisitler arılar, kuşlar ve balıklar, mikroorganizmalar ve omurgasızlar gibi hedef olmayan organizmalarda ölümlere neden olabilirler. Kuş, balık ve diğer organizmalarda üreme potansiyelinin azalmasına sebep olabilirler.

Pestisitler kimyasal kalıntı oluşturur mu?

Pestisitler öneriler doğrultusunda kullanılmadığı zaman kalıntıları ile insan sağlığı ve çevrede olumsuz etkilere yol açmaktadırlar. Bunlar kimyasal yapıları nedeniyle tüm canlılar için potansiyel olarak zehirlidir ve güvenli bir şekilde kullanılmaları gerekir.

Pestisitler nasıl yayılır?

Pestisitler sadece yediğimiz yaş sebze ve meyvelerle değil, dolaylı olarak toprağa, kaynak sularına ve hava yoluyla dünyamıza da yayılarak ciddi sorunlara sebep oluyor.

Pestisitler buharlaşır mı?

Pestisitlerin püskürtülerek uygulanması sırasında bir kısmı buharlaşma ve dağılma nedeniyle kaybolurken, diğer kısmı bitki üzerinde ve toprak yüzeyinde kalmaktadır.

Pestisitler insan vücuduna hangi yolla girerler?

Günümüzde yaygın olarak sprey şeklinde kullanılan Pestisitler, adsorpsiyon sonucu sebze ve meyvelerin yüzeylerine yapışır. Bazı zamanlarda çiğ olarak tüketilen bu gıdalarda yeterli arındırma sağlanamaz. Böyle durumlarda sindirim sistemi aracılığı ile maruziyet meydana gelir.

Pestisit zehirlenmesi belirtileri

Pestisitlere maruz kalma sonucunda görülen kısa dönem etkileri deyince aklımıza ilk gelecek olanlar akut zehirlenmeler ve alerjik reaksiyonlardır. Özellikle tarım işleriyle uğraşanlar büyük risk altındadır. Dikkatsiz ve özensiz yapılan ilaçlamalar sonucu pek çok pestisit zehirlenmesi vakası meydana gelmektedir.

Akut pestisit zehirlenmelerinin başlıca belirtileri:

 • Kusma
 • İshal
 • Terleme
 • Solunum güçlüğü
 • Çarpıntı
 • İstemsiz kasılmalar olarak  sayılabilir.

Eğer kendinizde ya da bir yakınınızda böyle bir durumdan şüphelenirseniz vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmanız çok önemlidir. Zira akut pestisit zehirlenmeleri zamanında müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Akut pestisit zehirlenmelerinin teşhisinde bu belirtilerin yanı sıra laboratuvar testlerinden (kan testleri vb.) yararlanılır. Eğer maruz kalınan madde belirlenebilirse gerekli antidot (panzehir) kullanılarak tedavi gerçekleştirilir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  2030 yılında obez çocuk sayısı 250 milyon olabilir

Alerjik reaksiyonlar

Pestisite bağlı alerjik reaksiyonlarda hayati tehlike meydana gelebilir. Çalışanın pestisit içerisinde yer alan kimyasallardan birine alerjisi olması alerjik reaksiyonun gerçekleşmesi için yeterlidir. Kimyasal maddeye az miktardaki temas bile alerjik reaksiyonu başlatabilir

Alerjik reaksiyon belirtileri

Belirtiler son derece hızlı gelişebilir. Maruz kalınan miktarın önemi yoktur. Vücudun tepki vermesi sonucu aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Temas noktasında yara ve/veya vücutta kızarıklık, kaşıntı
 • Boğulma hissi, solunum güçlüğü
 • Yüz ve dudaklarda şişme
 • Ölüm

Pestisit zehirlenmesi tedavisi

İLK MÜDAHALE

Pestisit zehirlenmesi şüphesi durumunda, temas şekline göre müdahale edilmelidir.

Cilt yüzeyine temasta;

 • Etkilenen kişinin bütün giysileri ve takıları çıkartılmalıdır.
 • Çıkartılan tüm malzemeler bir poşete koyulmalı ve ağzı sıkıca bağlanmalıdır.
 • Tüm vücut bol miktarda sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bu işlem saç derisi de dahil tüm deri, tırnaklar ve gözleri de içerecek şekilde yapılmalıdır.
 • Pestisit ile kirlenmiş su güvenli ve ayrı bir şekilde bertaraf edilmelidir.

Solunum yolu ile olan temasta;

 • Etkilenen kişi zehirlendiği ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
 • Etkilenen kişiyi uzaklaştırmak mümkün değil ise mutlaka ortam havalandırılmalıdır.
 • Solunum desteği gereken durumlarda etkilenen kişiye suni solunum yapmaktan kaçınılmalıdır.

Sindirim yoluyla alımlarda;

 • Etkilenen kişiye herhangi bir şey içirilmemelidir.
 • Etkilenen kişi kusturulmaya çalışılırsa kusma sırasında sindirim ve solunum yolları tekrardan etken maddeye maruz kalacağı için sindirim ve solunum yollarında tahriş meydana gelecek ve zehirlenme şiddeti artacaktır. Bu nedenle etkilenen kişi kesinlikle kusturulmamalıdır.

Göz ve mukoza yolu ile alımlarda;

 • Göz bol su ile yıkanmalıdır. Tek gözün etkilenmesi durumunda etkilenen göz alt kısımda kalacak şekilde baş yana eğilerek yıkanmalıdır.
 • Ağız bol su ile çalkalanmalıdır

Pestisit kullanımının yararları

Pestisit, zararlılarla mücadele konusunda, dünyada en etkin yöntem olarak görülüyor.

Hızlı sonuç vermesi, bilinçli ve kontrollü kullanıldığında ekonomik olması ve ekinleri toksin salgılayan organizmalara karşı koruması, pestisitin tercih edilme nedenleri arasında yer alıyor.

Pestisit kullanılmadığında üretim miktarında %100’e varan kayıplar gerçekleşebiliyor. Bilinçli pestisit kullanımı yüksek kazanç, yetiştirme sezonunun ve muhafaza sürecinin uzamasını sağlıyor.

Dünya nüfusu hızla artarken tarımsal arazilerin küçülmesi, gıda yeterliliği sorununu beraberinde getiriyor. Tüm değişimler göz önüne alındığında daha fazla verim vadeden pestisitlerin kullanımı gıda teminini mümkün kılıyor.

Geçmişte Avrupa’da yüzbinlerce kişinin kaybına neden olan çavdar mahmuzu gibi fungal hastalıkların ve aflatoksin gibi fungal toksinlerin neden olduğu kanserlerin önüne geçebilmek, pestisitler ile mümkün görülüyor. Bilinçli kullanılan pestisitler, üretimden depolamaya kadar birçok alanda görülebilen fungal sorunların çözümü oluyor.

Pestisit kullanımı sayesinde nehir havzalarına yakın yaşam alanlarındaki sinek istilası sorunları kolaylıkla çözülebiliyor. Ayrıca demiryollarındaki yabani ot mücadelelerinde de yine pestisitlerden faydalanılıyor.

Pestisitlerin aşırı ve bilinçsiz kullanımı, sağlık için zarar oluşturabiliyor. Pestisit zehirlenmeleri temelde birkaç nedene bağlı görülüyor. 

 • Halkın yeterli eğitime sahip olmaması ve pestisitin bilinçsiz kullanımı.
 • Pestisitlerin uygun olmayan koşullarda depolanması.
 • Kaza ile saçılma.
 • Dikkatsiz yükleme ve taşıma.
 • Yıkanmamış ilaç kaplarının kullanımı.
 • Genel bakım ve atık değerlendirme işlemlerinin yeterli önlem alınmadan yapılması.

Pestisitlerin insan sağlığına etkileri nelerdir?

Pestisitler deri, mukoza, göz, solunum ve sindirim sistemi yoluyla maruziyete neden olabilir. Kan dolaşımına katılan tehlikeli kimyasallar, hayati organ ve sistemlerimize ulaşır. Bu durum sonucu kısa ya da uzun dönemde birtakım belirtiler ortaya çıkar.

Pestisit nedir?

Pestisit nedir? Bakteri, virüs, haşere gibi zararlıların etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla ekinlere verilen bileşenlere ve bu mücadelede kullanılan yöntemlere pestisit deniyor. Sebze ve meyvelerin zarar görmeden yetişmesini sağlayan pestisit; böcekler, mantarlar, yabancı otlar, yumuşakçalar ve solucanlar için kullanılabiliyor. Pestisit, yer yer dezenfektan, biyolojik ajan veya teknik uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Pestisit çeşitleri nelerdir?

Pestisit özellikleri veya etkili oldukları zararlı çeşitleri üzerinden sınıflandırılıyor. Pestisit çeşitleri dendiğinde onlarca çeşit ilaçtan bahsediliyor.

 • Antimikrobiyaller: Bu maddeler bakteri ve virüslere karşı kullanılabiliyor.
 • Fungisitler: Mantarlarla mücadele için tercih ediliyor.
 • Herbisitler: İstenmeyen otlar söz konusu olduğunda herbisitlere başvuruluyor.
 • İnsektisitler: Böcek ve haşerelere karşı insektisitler görev alıyor.
 • Mollusitler: Yumuşakçalar için mollusitler tercih ediliyor.
 • Akarisitler (Miticidler): Akarlarla mücadelede akarisitler kullanılıyor.
 • Rodentisitler: Kemirgenlere karşı olan pestisitler bu sınıfta yer alıyor.
 • Bakterisidler: Sadece bakteri öldüren pestisitler.
 • Ahicideler: Kuş öldürücü olan maddeler bu sınıfta kategorize ediliyor.
 • Defoliantlar: Yaprak dökücüler bu isimle anılıyor.
 • Nematisitler: Nematotlara karşı kullanılan maddeler anlamına geliyor.

Uzmanlar, pestisit ne demek dendiğinde akla ilk olarak pestisit içeren tarım ilaçları geldiğini belirtirken, evlerimizde kullanılan birçok maddenin de pestisit içerdiğini ifade ediyor. Evlerdeki böcek öldürücüler ve ilaçlama için kullanılan kimyasallar da pestisit içeriyor.

Kaynak: Gıda Hattı