Meyveler, tüketilmesi gereken en iyi besinlerden biridir. Lezzetli ve tatlı olmalarının yanı sıra, genel olarak sağlığımız için gerekli olan çok çeşitli besinlerle doludurlar. Meyve, tohum için koruyucu bir tabaka görevi gördüğünden, tohumu tüketmenin sağlığımıza da bazı faydaları vardır.

Yumuşacık, tatlı ve ferahlatıcı karpuz, bize yazı ve onunla birlikte gelen tüm mutlu hisleri hatırlatan süper havalı bir meyvedir. Meyveyi yemeden önce kara tohumları çıkarma alışkanlığı edindik, ama gerçekten neyi kaçırdığımızı biliyor muyuz? Karpuz tohumları, esas olarak akneyi tedavi etmek ve genel olarak daha iyi bir cilt elde etmeye yardımcı olmak için kullanılan C vitamini ve antioksidanlarla doludur.

Karpuz çekirdekleri kavrulabilir, fırında pişirmeden önce üzerlerine biraz zeytinyağı ve biraz tuz koyabilirsiniz. Bu şekilde harika bir tada sahiplerdir. Ancak, sindirimi kolay olduğu için doğrudan meyveden yemenin bir zararı yoktur.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Finike Portakalı Dalında Alıcı Buluyor

Papaya, harika tatlarının yanı sıra besleyici bir meyvedir ve faydaları kesin olarak bilinmektedir. Diğer meyveler gibi, tohumları yemeden önce atarız veya yanlışlıkla bir tanesini ısırırız. Papaya tohumları, sindirim yeteneklerini artırmaya yardımcı olan papaya olarak bilinen enzim açısından zengindir.

Papaya tohumlarını yemek tamamen sorun değil. Aslında, sindirim sisteminiz ve genel olarak sağlığınız için iyidir. Onları meyve ile çiğneyip taze tadabilir ya da saklayıp salatalarınızda baharat olarak kullanabilirsiniz.

Nar ayıklamak çok iş gibi görünebilir ancak meyveden elde ettiğimiz sulu nektar her zaman tatmin edicidir. Bu serin meyve vücut için birçok temel besin içerir. Öte yandan tohumlar, diyetisyenlere göre kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Rusya'dan narenciye ve nar için yoğun talep

Nar tanelerinin faydalarından yararlanmak için, onları kilo verdiren öğünlerinizin üzerine serpiştirin veya sağlıklı bir meyve suyu elde etmek için sıkın.

Avokadonun en sağlıklı meyvelerden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Bununla birlikte, bazı araştırmalar avokado tohumlarının yeterince kullanılmayan bir kaynak olduğunu ve kalp ve kan damarlarının sağlığı için son derece faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

Bir avokadoyu dilimlediğinizde, çekirdeğini alın ve kurumasına izin vermeden önce kahverengi kabuğunu soyun, ardından meyve püresi veya smoothie için ekstra olarak kullanılabilecek bir toz oluşana kadar tohumunuzu bir karıştırıcıya koyun.

Portakal tohumları, portakal yerken tüketilebilir veya enerji artışı için yemek ve içeceklerin üzerine eklenebilir.
Çarkıfelek meyvesi, lezzetli tadı ve sağlığa faydaları ile bilinen mor/altın sarısı bir meyvedir. Ama tohumların sağlığımız için meyve kadar faydalı olabileceğini kim bilebilirdi? Çarkıfelek meyvesi tohumlarının, bir incelemeye göre, insanların kaygı düzeylerini yönetmelerine yardımcı olabilecek magnezyum açısından zengin olduğu kanıtlanmıştır.

Her şeyi tek bir kepçede yiyebileceğiniz için çarkıfelek meyvesinin tohumlarının tadını çıkarmak aslında çok kolay. Onlardan zevk almanın bir başka yolu da meyvelerden çekirdekli bir meyve suyu yapmaktır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kooperatifleşen kadınlar portakal kurusuyla aile bütçelerine katkı sağlıyor

Kaynak