Bazı besinleri buzdolabında saklamamanız daha uzun ömürlü olmalarını sağlıyor…

Muz

Evdeki muzlarınızı buzdolabında saklamak yerine 20 derece ve altındaki bir yerde kuru ve serin bir otamda saklamanız daha sağlıklı. Çünkü zaten muz yetiştiği ortam itibariyle kendisini sıcak havalardan koruyacak bir yapıya sahip.

1 / 6

Zeytinyağı

Zeytinyğı oda sıcaklığından çok daha düşük derecelere ulaşabilen buzdolaplarında saklanmamalı. Çünkü buzdolabında katılaşan zeytinyağı, buğulu bir görünüme sahip olur ve zamanla acımsı bir tat bırakabilir. Bu sebeple ışık görmeyen ve oda sıcaklığında olan bir yerde saklanması önemli.

2 / 6

Çikolata

Çikolatalar da aynı şekilde 15-20 derece arasındaki serin ortamlarda saklanmalı fakat buzdolaplarına konulmamalı. Çünkü bu çikolatanızın üstünün beyazlaşmasına sebep olabilir. 15-20 derecelik çikolatayı sakladığınız ortamın kuru olması da önemli, bu sayede çikolatalarınız nemlenmeyecek ve lezzetini koruyacak.

3 / 6

Bal

Her zaman şekerlenmeyen ve katkısız bir bal almaya dikkat ederiz. O halde neden buzdolabına koyup şekerlenmesini seyredelim ki? Oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda balınızı saklamak işinizi kolaylaştıracak.

4 / 6

Soğan

Zamanla filizlenen ve küflenmeye müsait olan yapısı sebebiyle nemli buzdolaplarında saklanmaması gereken soğan, 10-20 derece arasındaki bir ortamda nemden uzak durarak saklanması gerekli.

5 / 6

Patates

Patatesin nemli ortamlarda saklanmaması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Çabuk filizlenen yapısından ötürü nemli ortamlardan uzak tutulması gerekiyor. Ayrıca buzdolabında tutulmasıyla birlikte içerisindeki nişastanın şekere dönüşmesi zararlı sonuçlara yol açabilirken kararmasına da mahal vermiş olursunuz.

6 / 6

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kaz Dağı eteklerindeki zeytin ağaçlarına kadın eli değiyor