Koşapınar’ın Yüzyıllık Tarım Aletleriyle Zaman Yolculuğu

Kars’ın Selim ilçesinin Koşapınar köyünde hizmet veren Açık Hava Müzesi’nde ziyaretçiler, 150-200 yıllık tarım aletlerini görebiliyor.

Kafkas Üniversitesinden projeye bilimsel destek sağlayan öğretim görevlisi Murat Kılıçbey ve Koşapınar köyü sakinleri, yörede nostaljik bir yolculuk imkanı sunan Doğu Ekspresi ile ivme kazanan turizme alternatif olarak hem köy hayatı ile kültürünü tanıtmak hem de turist sayısını artırarak ekonomiye katkı sunmak için “Çiftlik Turizmi” projesini hayata geçirdi.

Köylerde tarım ve hayvancılığın yanında alternatif ekonomik modellerin olabileceğine örnek oluşturularak, dünyada gelişen AGRO turizmin bölgedeki ve ülkedeki önemli projeler arasına girdi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Köy köy gezerek kırsaldaki çocukların yüzünü güldürüyorlar

Yaklaşık 7 yıl önce başladığı çalışmalar sonucu pilot seçilen Koşapınar köyündeki 5 eski ahşap ve taş evin onarılıp ziyarete uygun hale getirilmesini sağlayan Kılıçbey, evlerin bahçelerinin de yöreden toplanan 150-200 yıllık tarım aletleriyle donatılmasına vesile oldu.

Böylece köy yaşantısına turistlerin ilgisini çekmeyi hedefleyen Kılıçbey ve köylüler, aynı zamanda ziyaretçilere köyde kullanılan tarım aletleri ve köye özgü materyallerle köy kültürünün ve geleneklerinin anlatılmasını amaçladı. Müze, özellikle şehir hayatında yetişen genç kuşağın da geçmişle bağ kurması için okul ziyaretlerine fırsat veren ve köy hayatını deneyimleyen bir projeye dönüştü.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Geleneksel "Maraş abası" yeni nesil tasarımlarla geleceğe aktarılıyor

Haberin devamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak AA