Bölgesel turizmi güçlendirmek için harekete geçen Ödemiş Ticaret Odası bölgenin tanıtımı için çalışmalarını artırdı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile işbirliği yapan Ödemiş Ticaret Odası 300 acentenin bölgeye gelmesini sağladı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelerek Ödemiş ve Birgi’de incelemeler yapan TÜRSAB üyesi acenteler Birgi’yi” Saklı Cennet” olarak olarak nitelediler.
Birgi’nin tarih, kültür ve gastronomik özelliklerine hayran kalan turizm acenteleri, bölgenin yerli ve yabancı turist için cazip bir destinasyon olduğunu belirttiler.
Acenteler, kültür, tarih ve doğa değerlerini bozulmadan bu güne kadar koruyabilen Birgi’de tarihi evleri, konakları, konaklama yerlerini, geleneksel ipek üretim ve dokumasını da gördüler, Birgi’nin tarihi ve yapısı hakkında bilgi aldılar. Birgi’nin yöresel yemekleri ve gasronomik özellikleri ile de tanışan acenteler, Bölgeyi gastromi turizmi konusunda önemli bir bölge olarak gördüklerini belirttiler.
Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, turizm konusunda TÜRSAB’ın önemli bir paydaş olduğunu söyleyerek, acentelerin deneyimlerinin bölge için önemli olduğunu, turizmi bölgede sürdürülebilir kılmak için konuyla ilgili çalışmalara devam edeceklerini, bölgesel alt yapının uygunluğu, bölge halkı ve turizm işletmelerinin yenilikçi, gelişmeye açık ve işbirliği içinde olmalarının bölgede turizmin gelişmesi için önemli bir unsur olduğunu belirti. Bölgeye yönelik iç ve dış turizm hareketliliğini artırmak, Birgi’yi dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmaların süreceğini belirten Eriş, tanıtım çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.
Bölgenin turizm açısından bilinirliğinin ve ziyaretçi sayısının artırılması, farkındalık yaratacak yönlerinin daha fazla ortaya çıkması, bölgeye turizm ile katma değer sağlanması ve Birgi değerlerinin dünyaya tanıtılması amacıyla yapılan çalışma Ödemiş Ticaret Odası, TÜRSAB, Birgi Gönüllüleri işbirliği ile düzenlenerek bölge tanıtımına önemli bir katkı sağladı.
İki gün boyunca farklı gruplar halinde bölgesel değerleri yerinde görme imkanı bulan TÜRSAB üyeleri Birgi’de “ Birgi Gönüllüleri Platformu”nun işbirliği, misafirperverlik ve gönüllülük çalışmalarını taktirle karşıladılar.