Topraksız Cam Serada Yetişen Domateslerin İhracatına Başlandı

Biotrend ile Maven Tarım ortaklığındaki Sivas’taki topraksız 54.000m2’lik alana kurulan cam seradaki ilk domatesler hasat edildi. İlk hasatta toplam 40 ton domates elde edildi…

Biotrend ile Maven Tarım ortaklığındaki Sivas’taki topraksız 54.000m2’lik alana kurulan cam seradaki ilk domatesler hasat edildi. İlk hasatta toplam 40 ton domates elde edildi. Topraksız cam serada yetişen domateslerin Hollanda’ya ihracatları gerçekleşti.

Dünyada artan gıda talebinden yola çıkarak “Sivera” markasıyla sağlıklı tarım yatırımlarına başlayan Biotrend, yenilenebilir enerji tesislerinin yer aldığı diğer illerde de bu yatırımı yapmayı hedeflediğini belirtti. Topraksız cam sera yatırımının bugüne kadar olan bedeli 135 Milyon TL.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  ELEKTRİK FATURASI ÖDEMEMENİN EN KOLAY YOLU...

Biotrend, yeni dünyanın gelecekteki ticari faaliyet alanlarının enerji, geri dönüşüm, bilişim ve tarım olacağından hareketle, bu sektörlerin tamamını kapsayan bir proje olarak 50 dönümlük topraksız cam sera yatırımına 2 yıl önce imza attı. Yetiştiği “SİVAS” ile “SERA” kelimelerini birleştirerek “SİVERA” olarak adlandırılan domatesler bugün ilk hasatını verdi. Maven Tarım ile ortak çalışılan proje çerçevesinde, daha az alanda, sağlıklı ve verimli domatesler Hindistan cevizi kabuklarında yetiştirilerek üretildi. Modern, topraksız cam serada, domateslerin yetişmesi için Sivas’ta bulunan Biotrend tesisinde çöpten elde edilen enerji ile açığa çıkan ısı kullanılıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türkiye, 235 bin ton arpa ithal etti

Biotrend Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Nalçacıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Dünyadaki en son üretim teknolojisinin kullanıldığı bu sera, yenilenebilir enerji kaynağı olarak; evsel atıklardan çıkan biyogazı kullanarak, elektrik üreten motorlardaki ceket suyu ve bacasından çıkan atık ısının bir arada kullanıldığı Türkiye’nin ilk modern sera projesi olma özelliğine sahip. 135 milyon TL’ye mal olan bu yatırımın ilk hasadında 40 ton domates elde ettik. Bu domateslerin 11 tonunu yerli pazara ve paydaşlarımıza gönderdik. Geriye kalan 19 ton ile ilk ihracatımızı Hollanda’ya gerçekleştirdik. 2024 yılını 1500 ton ile kapatmayı öngörüyoruz. Dünya nüfusunun hızla artması sebebiyle tarım ve gıdaya olan ihtiyaç giderek artış gösteriyor. Sivera ismini verdiğimiz aşkla büyüyen domateslerimizle, Biotrend olarak bu alandaki yerimizi hızla almış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”şeklinde konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Arıcılık yapan kadın girişimci, markalaştırdığı ürünlerini pazarlıyor

Kaynak