Tire'de kadın esnaflar erkek esnafları geçti

Tire’de devlet desteğini arkasına alan kadınlar ticarette söz sahibi oldu. Tarihi Kutu Han’ın bulunduğu Tahtakale Meydanı’nda işyeri sahibi olan kadınların sayısı günümüzde erkek esnafları geçmiş durumda.

KOSGEB’ten destek alarak ticarete atılan kadınlar, aralarındaki güçlü dayanışma duygusu sayesinde her türlü güçlüğü aştıklarını belirtti.

Tire’de devlet desteğini alan kadınlar artık ticarette daha fazla öne çıkıyor. Daha düne kadar erkek egemenliğinin hakim olduğu tarihi çarşıda şimdi her üç işyerinden ikisi kadın esnaflara ait.

KARDEŞ DAYANIŞMASI

Birlik ve beraberlik içerisinde çalışan kadınlar hayatlarından son derece memnun olduklarını dile getirdi. Osmanlı döneminden bu yana ticari alanda önemini kaybetmeyen tarihi Tahtakale çarşısında son günlerde erkeklerin sesleri artık daha az duyulur oldu. Covid-19 salgını bu sürece sekte vursa da ‘Amazon’ ruhlu girişimci kadınlar yılmadı. Sayıları kadınlara kıyasla yüzde 70 oranında azalan erkekler ise çaresiz kadın esnafların başarısını kabullenmek zorunda kaldı. Kadın ve erkek esnafların aralarındaki ‘ağabey ve kız kardeş’ dayanışması her geçen gün güçlendi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Pitayacı kadın çiftçinin hedefi ihracat

KADINLAR NE DİYOR?

Sevgi Tutaler (49): 16 yıldır esnafım, Tahtakele çarşısında ise yaklaşık dört yıldan beri işyerim var. Bayan ayakkabı terlik, çanta üzerine yeri açmayı uygun gördüm. Önceden ev hanımıydım. Daha sonra şartlar gereği esnaf olamaya karar verdim. Ayakkabı ve deri sektörü az çok bildiğim bir dalıydı. İlk işyerimi büyük umutlarla açtım. Kadının kendi parasını kazanması kadar güzel bir şey yok. KOSGEB’den dekorasyon yardımı almıştım. Hayatımdan son derece memnunum.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Yaş meyve sebze ihracatında AKİB lider

Ayşe Mestanlı (38): Evli ve iki çocuk sahibiyim. Dört yıldan beri burada esnafım. Çocuk kıyafeti ve giyim sektöründe faaliyet gösteriyorum. İşyerimi açtığımda Covid-19’un adeta zirve yaptığı zor yıllardı. Kafamda sürekli bir işyeri açma fikri vardı. Sonuçta çevremdekilere danıştım bana ‘Bu koşullarda işyeri açma, başarısız olursun’ dediler. Başarabileceğime inandım. Kadınların sayısının artması beni memnun ediyor. Kadınlar eğer çalışmak istiyorlarsa bahane üretmesinler.

Mülkiye Tutkaç (42): Evli ve 1 çocuk sahibiyim. Eşarp, şal, yazma, kına malzemeleri satıyorum. Evlendikten sonra Tire’ye yerleştim. Babamın bakkal dükkanı vardı, ona yardım ettiğim için küçük yaşlardan beri esnaflığı biliyorum. Dükkanımı pandemi döneminde açtım. Yaklaşık, 1 buçuk ay kapalı kaldım. Sonuçta, dükkan sahibim kira isteyince tekrar işime döndüm. Şimdi dükkan benim. Kadınların sahibi olması ve ev ekonomilerine katkıda bulunması son derece güzel bir duygu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kadın girişimci yılda 300 bin tavuk üretiyor

Elvan Can (39): İşyerimi 2019’da açtım. Bayan hazır giyim alanında faaliyet gösteriyorum. Çarşıda, erkek esnaftan daha fazla kadın esnaf faaliyet gösteriyor. Aramızda, güçlü bir kadın dayanışması var. Çevredeki bayan esnaflarla çok iyi anlaşıyoruz. KOSGEB kursuna gittim ancak işyerini açarken kredi kullanmadım. Sektörümde büyümeyi hedefliyorum.