Soğukpınarlı Kadınlar Fındık Üretiminde Kendi Yollarını Çiziyor

Giresun’da, devlet desteğiyle fındık kırma, kavurma ve paketleme tesisi kuran kadınlar aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Espiye ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki 2 bin 654 nüfuslu Soğukpınar beldesinde yaşayan 10 kadın, 2020’de Soğukpınar Kadın Girişimci Kooperatifini kurdu.

Hazırladıkları “Soğukpınar Beldesi Ürün İşleme ve Paketleme Projesi” ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) başvuran kadınlar, aldıkları yüzde 80 hibe desteği ile atıl haldeki tek katlı belediye binasını fındık kırma, kavurma ve paketleme tesisine dönüştürerek 1 ay önce faaliyete başladı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Güçlü kadınlar “Gurmedir” markasıyla pazarda

Soğukpınarlı Kadınlar Fındık Üretiminde Kendi Yollarını Çiziyor

Kadınlar tesiste ürettikleri iç fındık ve fındık ezmesini, kooperatif markasıyla çevre ilçelere pazarlıyor.

Kooperatifin başkan yardımcısı Atike Eyice, Soğukpınarlı kadınları hayatına kazandırmak ve yöre halkının ev ekonomisine yeni girdiler sağlamak adına yola çıktıklarını söyledi.

DOKAP desteğiyle tesisi kurarak faaliyete geçirdiklerini belirten Eyice, “Hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada yöredeki fındıklardan katma değerli ürünler elde ediyoruz. Şimdilik ürünlerimizi bölge pazarına satıyoruz. Türkiye ve dünyaya açılmayı hedefliyoruz” dedi.

Eyice, tesiste, kooperatif üyesi 10 kadının çalıştığını ifade ederek, bu sayıyı artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Türk astronot Gezeravcı'nın uzaydaki ilk deneyi uzayda tarım çalışmalarına yön verecek

Elde ettikleri gelirle aile ekonomilerine katkı sağladıklarını vurgulayan Eyice, ileriki zamanlarda süt ve süt ürünleri, pekmez, turşu, bal gibi ürünler de üreterek yurt içi ve yurt dışına ulaştırmayı hedeflediklerini aktardı.

Soğukpınarlı Kadınlar Fındık Üretiminde Kendi Yollarını Çiziyor

“Hedefimiz bu tesisi daha da büyütmek”

Kooperatif üyesi Ayşe Eyice ise yörede kurulan tesiste çalışmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Kendi fındıklarını tesiste katma değerli ürün haline getirmek suretiyle daha fazla gelir elde etmeye başladıklarına dikkati çeken Eyice, “Soğukpınar kadınları olarak çok mutluyuz. Hem çalışıyor hem de aile ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Hedefimiz bu tesisi daha da büyütmek” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Manisa ve İzmir'den Avrupa ve Rusya'ya Kiraz İhracatı Hız Kazanıyor

Belde Belediye Başkanı Mustafa Eyice de belediye olarak çıktıkları bu yolda kadınlara gereken tüm desteği sağladıklarını söyledi.

Yörenin geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu, bu nedenle geçmişte Soğukpınar’ın ciddi göç verdiğini belirten Eyice, tesisle tersine göçü hedeflediklerini kaydetti.

Kaynak