Sinop'ta Toplanan Defne Yaprakları Türkiye'nin Dört Bir Yanına Gönderiliyor

Sinop ve çevresinde toplanan defne yaprakları, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde kullanılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Köylüler, günün ilk ışıklarıyla birlikte ormanlık alanlara giderek dik yamaç ve kayalıklar arasında topladıkları defne yapraklarını sırtlarında yükleyip traktörlerine taşıyor. Toplanan defne yaprakları, kurutulduktan sonra İzmir’e gönderilerek birçok ülkeye ihraç ediliyor. Bu şekilde köylüler aile bütçelerine önemli bir katkı sağlıyorlar.

Sinop ve çevresinde defne yaprağı, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde değerlendirilerek köylülere önemli bir geçim kaynağı sağlıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte ormanlık alanlara giden köylüler, dik yamaç ve kayalıklar arasında topladıkları defne yapraklarını sırtlarında yükleyip traktörlerine taşıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Çinliler Türk üzümü için Alaşehir'de

Defne yaprakları, kilosu 30 liradan alıcı buluyor ve köylüler tarafından toplama merkezlerine taşınıyor. Burada kurutulan ve ayıklanan defne yaprakları, İzmir’e gönderilerek başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Topladıkları defne yaprakları ile aile bütçelerine katkı sağladıklarını söyleyen Havva Sarısoy, defne yaprağı toplamanın aile bütçelerine önemli bir katkı sağladığını belirterek, “Kilosunu 30 liradan satıyoruz. İyi bir gelir elde ediyoruz. Tüccarlar gün içinde topladığımız defne yapraklarını alıp İzmir’e götürüyor. Defnede kesilen dallar bir yıl sonra daha gür çıkıyor ve daha çok verim elde ediyoruz” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  ‘Dökme’ değil ‘marka’ olmalı

Kaynak