Mersin, Antalya ve Hatay tarımsal ihracatta lider

Türkiye’nin ocak ayı yaş meyve ve sebze ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 arttı.

Verimli toprakları ve iklimiyle dört mevsim üretimin devam ettiği Mersin, Antalya ve Hatay, yaş sebze meyve ihracatında da lider konumda. Türkiye İhracatçılar Meclisinin verilerine göre en çok ihracat Rusya’ya yapıldı.

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün ocak ayında gerçekleştirdiği 367,1 milyon dolarlık ihracatının yüzde 62’sini Mersin, Antalya ve Hatay sırtladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ocakta gerçekleştirdiği yaş meyve ve sebze ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 arttı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Okul Harçlıkları İle Solucan Gübresi Tesisi Kurdular

Ocak ayında yapılan 367,1 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze dış satımının yüzde 62’sini Mersin, Antalya ve Hataylı ihracatçılar gerçekleştirdi.

Mersin’in ocakta yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 artarak 95,9 milyon dolara çıktı.

Bu şehri, aynı dönemde dış satımını yüzde 10,8 yükselterek 73,7 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze satan Antalya takip etti.

Hatay’ın yaş meyve ve sebze ihracatı ise yüzde 25,7 artarak 58,5 milyon dolara ulaştı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ayın Kooperatifi: "Demircili Köyü Kalkınma Kooperatifi "

Sektörün dış satımında ön plana çıkan diğer iller ise Şırnak, Adana, İzmir, Trabzon, İstanbul, Isparta ve Muğla oldu. Geçen yılın ocak ayında yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirmeyen Tokat ve Kütahya bu yıl ürün sattı ve böylece 52 şehirden ihracat yapıldı.

Meyve ve sebze en çok Rusya’ya satıldı

Sektörün ülkeler bazındaki ihracat rakamları incelendiğinde, Rusya ön plana çıktı. Bu ülkeye ocak ayında 81,9 milyon dolarlık dış satım gerçekleşti.

Yaş meyve ve sebzeye Rusya’nın ardından en fazla talep Irak ve Romanya’dan geldi. Bu dönemde, Irak’a 48,7 milyon dolarlık, Romanya’ya 31,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu ülkeleri, Ukrayna, Almanya, Polonya, Bulgaristan, Hindistan, Hollanda ve Sırbistan izledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  'Anadolu Bacıları' gücünü birleştirdi kooperatif kurdu, şimdi siparişlere yetişemiyorlar

Türk meyve ve sebze ihracatçılarının ürünleri bu dönemde dünyanın 106 noktasından alıcı buldu. 2023’ün ocak ayında bu sektörde dış satım gerçekleştirilmeyen Filistin, Çin, Kamerun, Tunus, Gana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Ekvador, Moritanya, Brezilya, Afganistan, Gabon, Küba, Sierra Leone, Gambiya, Finlandiya, Angola ve Kamboçya’ya da bu yıl ürün satıldı.

Kaynak