Köylerden Dünyaya: İzmir Ulamış’ta Dijital Merkez Açıldı

Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, “UNDP ile el ele vererek hayata geçirdiğimiz bu projeyle kırsal ekonomileri canlandırmayı, kültürel mirası korumayı ve kapsayıcı büyüme için yollar oluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen kırsal kalkınma projesi Yarının Köyleri kapsamında Adana’nın ardından İzmir’e de dijital merkez açıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol ile UNDP işbirliğinde gerçekleşen projenin ikinci dijital merkezi, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı 3 bin nüfuslu Ulamış köyü oldu.

Yarının Köyleri, yerel ürünlerin pazarını genişletmek, verimi artırmak ve maliyetleri azaltmak üzere projeye dahil olan köyleri bir dizi dijital araç ve teknolojiyle donatıyor. Verilen eğitimlerin de katkısıyla, genç, yaşlı tüm köy halkına, yeni geçim kaynaklarına kapı açabilecek dijital beceriler edinme olanağı sağlıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kırsal kalkınmada 84 proje için 113 milyon lira destek

Ulamış’ta uygulamaya geçirilen projeyle Bademler, Düzce, Turgut, İhsaniye ve Çamlı gibi çevre köylerin sakinlerine de erişerek 15 bin civarında bir nüfusun dijital merkezin olanaklarından ve eğitim faaliyetlerinden sürekli olarak yararlanmasını sağlamak hedefleniyor.

– ‘Türkiye’nin en kapsamlı kırsal kalkınma projelerinden biri’

Açıklamada, Ulamış köyündeki dijital merkezin açılışında yaptığı konuşmaya yer verilen Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, hayatın her alanında dijital uçurumun kapatılmasının sürdürülebilirlik vizyonlarının önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  TMO patates, soğan ve çeltiği çiftçiden alıp ücretsiz dağıtacak

Yarının Köyleri’nin, Türkiye’nin en kapsamlı kırsal kalkınma projelerinden biri olduğunu belirten Poyraz, ‘UNDP ile el ele vererek hayata geçirdiğimiz bu projeyle kırsal ekonomileri canlandırmayı, kültürel mirası korumayı ve kapsayıcı büyüme için yollar oluşturmayı amaçlıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Projenin Ulamış ayağındaki gelişim sürecinden bahseden Poyraz, şunları kaydetti:

Ulamış merkezimizde dijital tarım uygulamaları geçen yıl ağustos ayında başladı ve şimdiden hem maliyetlerden hem de doğal kaynaklarımızdan önemli ölçüde tasarruf sağlandı. Kadınlara katma değerli ürünler geliştirme, çiftçilere dijital tarım uygulamaları, çocuklara robotik eğitimleri vererek projemizde pozitif etkimizi büyütüyoruz. Yarının Köyleri’ni, kapsayıcı bir büyüme ve fırsat eşitliği seferberliği olarak görüyoruz. Bu merkezden çıkan ürünleri sadece Türkiye değil, Azerbaycan’dan Almanya’ya, Dubai’den Çek Cumhuriyeti’ne faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlara da ulaştırmayı hedefliyoruz.’

Bu Haber İlginizi Çekebilir  "TAGEM’in milli ekonomiye doğrudan katkısı 4,7 milyar lira"

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da Trendyol ile ortak amaçlarının, dijital araçların kullanılmasıyla Türkiye’de kırsal ve kentsel alanlar arasındaki yaşam standartları uçurumun kapatılmasına yardımcı olmaya çalışmak olduğunu bildirerek, ‘Köylerde üretilen ürünlerin yaratıcılığını ve ustalığını sergilerken köy halkının gelirlerini ve fırsatlarını iyileştirerek, köyleri gençlerin kaçtığı bir yerden yaşam ve için cazip bir seçeneğe dönüştürmeyi umuyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamına BURADAN ulaşabilirsiniz

Kaynak AA