Kilosu tamı tamına 150 dolar ediyor!

Kilo fiyatının 150 dolar olduğunu duyanlar hayrete düşüyor. Mersin’de yeşil eriğin ilk hasadı gerçekleşiyor. Kilosu yaklaşık 5000 TL değerinde olan erik çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Türkiye’nin Mersin ilinde kilosu tamı tamına 150 dolardan alıcı bulan erik dikkat çekti. Mut ilçesinde temsili olarak ilk erikler toplanıyor.

BU SENE 24 BİN 180 TON REKOLTE BEKLENİYOR

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahip Mersin’de örtü altında da birçok ürün yetiştiriliyor. Mut ilçesinde de açık ve örtü altında 15 bin 200 dekar alanda bu sene 24 bin 180 ton rekolte bekleniyor. Özellikle örtü altında üretilen eriklerin turfanda olması fiyatıyla üreticisini de sevindiriyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Manisalı kadınların dokuduğu halılar 30 ülkeye ihraç ediliyor

KİLOSU 150 DOLARDAN ALICI BULUYOR

Bu sene ilk hasadın yapıldığı ilçede Rusya ve Dubai’ye gönderilecek eriklerin kilogramda 150 dolardan alıcı bulduğu belirtildi. Bir hafta içerisinde birçok serada hasatların yoğunlaşmasının beklendiği ifade edildi.

Örtü altındaki hasada katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, “Türkiye’de eriğin yaklaşık olarak yüzde 21’ini üreterek birinci sırada olduğumuzu görüyoruz. Mut da Mersin içerisinde erik üretiminde ciddi bir kapasiteye sahip olan ilçemiz. Bu bölgede özellikle erkenci eriğin yetiştirilmesinde ciddi bir çalışma var. Şu anda da bulunduğumuz serada yılın ilk hasadını yapmış oluyoruz. Çiftçilerimiz buradan yapmış olduğu erikleri de direkt dış ülkelere ihracat yapıyorlar” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  RÖPORTAJ: MANİSA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ METİN ÖZTÜRK: "MANİSA TARIMSAL ÜRETİMDE TÜRKİYE'YE ARTI DEĞER KATTI"

“TÜRKİYE’DE İLK YEŞİL ERİĞİ BİZ ÇIKARDIK”

Üretici Tayfun Gezer ise, “Bu yıl Türkiye’de ilk yeşil eriği biz çıkardık. Eriğimiz Rusya’ya ve Dubai’ye ihraç edilmekte. Küçük küçük başlayıp ondan sonra bölgedeki tüm çiftçilere yararlı olmak adına yüksek fiyatla ilk çıkan erikleri pazarlıyoruz. Devamı için de üretimi artırmak için de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Elimizden gelen çabayı üretim için yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Hasat yaptıkları seradan 1 tonun üzerinde ürün beklediklerine dikkat çeken Gezer, fiyatın yüksek başladığını, ardından ürün çoğaldıkça düştüğünü kaydetti.