Kanka Çoraplarıyla Kadın Girişimciler Türkiye'de Bir İlke İmza Attı

Yalova İlinde iki kadın girişimcinin açtığı Mimi’s Store, ürettiği ve sattığı ”Kanka Çorapları” ile Türkiye’de ilk olmayı başardı.

Yalova’da akıllarındaki fikri üretime geçirmek adına kolları sıvayan iki kadın girişimci Ayfer Dursun Taşdelen ve Mine Yalçın, geçirdiği süreçleri Yalova Hayat’a anlattı.”Yurt dışında popüler olduğunu gördüğümüz bu çorapların Türkiye’de olmadığını fark ettik ve iki kadın girişimci olarak kolları sıvayıp çalışmaya başladık bu ürünü nasıl üretiriz nasıl pazarlarız ilk önce bunlara karar vermek adına düşüncelere başladık. İlk olarak çorap stoğu oluşturduk ve toptan aldığımız düz çorapları işleyebilecek bir atölye arayışına girdik bu sayede aynı zamanda çeşitli meslek kollararına da itihdam sağlamış olduk.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kırklareli'nde kooperatif kuran kadınlar yurt dışına açıldı

Çıktığımız yolda en çok üretim aşamasında zorluk yaşadık diye belirten kadın girişimciler atölye bulmak ve ürünlerimizi işlettirmek için çok zorlandık dedi. Bunun nedenini ise şu şekilde açıkladı,”Yalova İlinde bazı kollarının eksik kaldığını düşünüyoruz aldığımız çorapları satış aşamasına getirmek üzere işlettirmek için atölye bulmakta gerçekten çok zorlandık. Bu süreçte bir atölye bulana kadar ev hanımlarına ürünlerimizi işlettirerek istihdam sağlamış olduk.” Kadın girişimciler ev hanımlarına cesaretli olmaları gerektiğini söyledi. ”İsterseniz eğer her şeyi başarabilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Aksaray'da Üzüm ve Pekmezle Kutlanan Geleneksel Festival

Bizler inandık ve yaptık sizler de kendinize inanın kadının gücüne güvenin” diye belirterek ürünlerini satışa koydukları ilk günden beri yoğun ilgi gördüğünü söyledi.  Bu çorapların sadece başlangıç olduğundan bahseden kadın girişimciler, akıllarında pek çok proje olduğundan bahsetti ve ilerleyen süreçte akıllarındakini hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. ”Uzun süre düşünüp çaba gösterdiğimiz ve üretime soktuğumuz bu projemiz şu anda Azerbaycan’dan bile ilgi görüyor, yurt içi ve yurt dışı popülaritesini arttırmaya devam ediyor diye belirterek, kadınların inanırsa her şeyi başarabileceğine vurgu yaptı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Guldar Domates: Yerli Ata Tohumlarıyla Bingöl'de Büyüyor

Kaynak