“Uçmak için kanata ihtiyacımız yok, koskocaman yüreğimizde biriktirdiğimiz hayallerimiz var” sloganı ile geçen yıl haziran ayında çalışmalarına başlayan Beyaz Zambaklar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çalışmalarına hız kesmeden devam etmekte

2022 yılı   içerisinde  Güney  Marmara  Kalkınma  Ajansı  tarafından  ilan  edilen  Kırsal   Ekonominin   Geliştirilmesi  Mali   Destek   Programına  sunulan TR22 /  22 /  KOOPMDP / 0001 referans  nolu  Beyaz  Zambakların Hamur  Dünyası  projesi  kabul  edildi.

Projenin açılış toplantısı kooperatifin kurulduğu  yer  olan  Ayşebacı  köyünde  gerçekleştirildi. Proje  açılış  toplantısına, Balıkesir  Üniversitesi  Rektör  Yardımcısı Prof Dr  Fatih  Satı , Karesi  belediye  başkanı  Dincer Orkan  ,  Balıkesir  İl Tarım Müdürü  Erkan  Alkan ,  Altıeylül İlçe  tarım  müdürü Cemal  Günaydın ,İl  Ticaret  Müdürü İlhan Pehlivan  ,Balıkesir  TKDK  il  müdürü  Murat  Kar ,il  aile  ve sosyal politikalar  müdür  yardımcısı  Ferdağ İnal  ,Güney  Marmara  Kalkınma  Ajansı  Kırsal  Kalkınma  birim  başkanı  Kerem Öner  ve  birim uzmanları , Altıeylül  Belediye Başkanı Kadir  Uzun  ,Balıkesir  Kadem  Başkanı   Ayşe Gamze  Çiftçi  Aytekin katılım  sağladı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  CENNET ELMASI UMUT OLDU

On  iki  ay  sürecek olan proje  kapsamında , Güney Marmara Kalkınma ajansının   verdiği  destekle  Balıkesir  mantısı  ve  üretiminde   kapasite  artırımı  gidilecek. Hali  hazırda  günlük   mantı  üretimini  başarıyla  uygulayan   beyaz  zambakların  uzun vadeli  hedefleri  arasında  başta  Almanya  olmak üzere Avrupa  Birliğine  ihracat  hedefleri bulunuyor. Proje  kapsamında  e  ticaret  platformu  ,  master  mantı   yarışması  , saha  ziyaretleri  şeklinde  faaliyet  bazlı  bütünlü bir proje  olarak ele  alınıyor. Projede  üretilen  ürünlere  yönelik  Marka  ve patent başvuruları da  gerçekleştirilecek. Böylelikle katma  değerli  üretim   , sosyal  politika  ve  istihdam  konu başlıkları  ön  plana  çıkmış olacak.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ucuz etin formülü tombul dana

Karesi  Belediye  Başkanı  Dinçer Orkan: “Belediye  olarak  her  zaman girişimci  kadınlarımızın  yanındayız.  İlimiz  sınırları  içersinde  bu  tür   girişimlerin  artarak  devam  etmesi için  mahalli  idareler  olarak üstümüze  düşeni   yaptık  ve  yapmaya  devam  ediyoruz.Beyaz  zambaklar  kooperatifi  kısa  zamanda  çok uzun   mesafe  aldı. Bizlerde  bu  çalışmalara  her  türlü   destegi  veriyoruz. Herşeyin başı  üretim ve  üretimin başında   kadınlarımızın olması  bizleri  daha  çok  mutlu  ediyor.Beyaz  zambakların  hamur  dünyası  projesinde  iştirakçi  olarak  yer  alıyoruz  ve proje  tüm birimlerimizle  katkı  sağlıyoruz.”  dedi.

Beyaz  Zambaklar  Kadın  Kooperatifi  başkanı  Ferda  Salcı :“Farklı meslek gruplarından 7 kadın bir araya geldik ve kooperatifimizi kurduk. 7 kadın girişimcinin kurduğu kooperatifin amaçları arasında; Balıkesir’in yerel değerlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, il genelinde istihdam yaratmak ve kooperatife üye olan girişimcilere çeşitli eğitim ve kurs faaliyetleri vermek bulunuyor. Balıkesir’in yöresel ürünlerinin üretimini ve tanıtımını çok önemsiyoruz. Bu sebeple kurduğumuz Mantı Evi’nde tamamen ev yapımı Balıkesir Mantısı, günlük ev yemekleri ve çeşitli yöresel ürünlerin üretimi ve satışı gerçekleştiriyoruz. Güney Marmara Kalkınma Ajansından aldığımız destekle beraber artık  seri  üretimlere başlıyoruz.12  ay  sürecek olan projemizde, markalaşma, patent  alımı  ve ihracat  odaklı  çalışmalara  yer  vermeyi  planlıyoruz. Bu sayede ilimizin marka değerini  artırmak  ve  ön plana  çıkmasını   sağlamak istiyoruz  dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kadın girişimcinin örnek başarısı...

Bununla beraber üretimi desteklemenin yanında üyelerimizin çeşitli kurslarda eğitim alarak kendilerini geliştirmeleri konusunda da yol gösterici olmak istiyoruz. Bu anlamda   Avrupa Birliğine projeler hazırlayarak hibe destekleri  için  başvurularda bulunduk. Çünkü kadınlarımızın üretime ve istihdama katılırken bilgili ve bilinçli olmasını çok önemsiyoruz. Kooperatifimizin kurulmasında bizlere destek veren tüm yerel unsurlara ve Balıkesirli kadınlarımıza teşekkür ediyoruz.”