Gaziantep'ten Dünyaya Şifa: Kara Akrep Zehri Üretimi ve İhracatı

Türkiye’ye özgü olduğu bilimsel olarak kanıtlanan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görülen “kara akrep”ten ilaç sanayinde kullanılan zehrin elde edildiği tesisten yurt dışına satış yapılması amaçlanıyor.

İş adamı Salih Tanrıverdi, yaklaşık 1,5 yıl önce merkez Şehitkamil ilçesine bağlı kırsal Sinan Mahallesi yakınlarında kara akrep (androctonus crassicauda) zehri üretim tesisi kurdu.

Tanrıverdi, 15 bin akrebin bulunduğu 500 metrekare kapalı alana sahip 6 odalı tesiste toplanan zehrin ABD ve Fransa’ya ihraç edilmesi için girişimlerini sürdürüyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Diyarbakır Orman Fidanlığı: Sıcak Havalarla Mücadelede Başarılı Önlemler

Salih Tanrıverdi, AA muhabirine, akrep zehrine olan talebi fark ederek 4 yıl önce Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını, 1,5 yıl önce de Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden gerekli izinleri alarak tesisi faaliyete geçirdiğini söyledi.

Tesiste hem üreme hem de sağım yapıldığını ifade eden Tanrıverdi, “Gaziantep’te ilk ve tek resmi olarak akrep ve akrep zehri üreticisiyiz. Sektör hem katma değeri çok hem de insanlığa faydası olan bir sektör. Tesisimizi 150 bin hayvana çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Markette en çok onun fiyatı düştü

Haberin devamına BURADAN ulaşabilirsiniz

Kaynak AA