Gaziantepli Kadın Girişimciler Asırlık Evde Gastronomi Şöleni Sunuyor

Gaziantep’te 7 kadın girişimci tarafından asırlık Antep evinde işletilen restoranda, gastronomi kentinin lezzetleri müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Evde ürettikleri ürünleri bir alışveriş merkezinde satan kadınların hayatı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin kendilerine pazar yeri tahsis etmesiyle değişti. Burada satışa başlayan 120 kadın kooperatif kurdu.

Kadınlar, Türkiye’nin ilk gastronomi kenti Gaziantep’in lezzetlerini tarihi Antep evinde vatandaşların beğenisine sunmaya başladı.

Doğal Antep Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi Başkanı Tuğba Satıl Alkan, restoranı 7 hünerli kadın ile birlikte işlettiklerini, kooperatifteki kadınların üretimlerini de satın alarak burada değerlendirdiklerini söyledi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Kayseri'deki 26 kadın kooperatifi 460 kişiye istihdam sağlıyor

Yaklaşık 8 yıl önce 30 kadın bir araya gelerek kendi ürünlerinin satışını bir alışveriş merkezinde ayda bir kurdukları stantta yaptıklarını anlatan Alkan, şunları kaydetti:

“Bir gün Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin bizi ziyaret etti. ‘Size güzel bir pazar yeri verelim’ dedi. 30 kişiyle başladığımız serüvenimiz bu pazar yeriyle birlikte 120’ye çıktı. Pazar yeriyle 5 yıl boyunca her pazar satış yapmaya başladık. Ayda bir alışveriş merkezinde yapılan satış, pazar yerinde haftada bir oldu ve sayımız da artmış oldu. Yine pazar yerini gezmeye gelen Başkanımız bu kez ‘Siz artık profesyonelleşmişsiniz bir kooperatif kurmalısınız’ dedi. Bunun üzerine kooperatif kurduk ve bu gördüğünüz Antep evi bize uygun bir şekilde restore edildi ve burada başladık.”

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Zincir marketlerde ürün yasakları geliyor. Neler satılamayacak?

Tarihi Antep evinde mumbar, yuvalama, dolma, içli köfte, mercimek köftesi gibi birçok yemeğin sunumunu yapmaya başladıklarını ve vatandaşların beğenisini kazandıklarını belirten Alkan, kooperatifte kadınların eli değmiş olan ürünleri burada satışa sunduklarını ifade etti.

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak AA