Çiftlik hayvanlarının saldığı gazlar için vergi alınması planlanıyor

Danimarka, iklim değişikliğiyle mücadele planı kapsamında metan gazı salımını azaltabilmek amacıyla 2030 yılından itibaren çiftlik hayvanlarının yaydığı sera gazları için vergi alacağını açıkladı.

Danimarka Vergilendirme Bakanı Jeppe Bruus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hükümet ile çiftçiler, endüstri ve sendika temsilcilerinin inek, koyun ve domuzların saldığı gazlardan alınması planlanan vergi konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

Hayata geçmesiyle böyle bir vergilendirmenin “dünyada ilk” olacağını kaydeden Bruus, Danimarka’nın sera gazı emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 70 azaltmayı hedeflediğini ifade etti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ham yağ ithalatında gümrük vergisi düşürüldü

Vergilendirme kapsamında 2030 yılı itibariyle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden karbondioksit eşdeğeri emisyonların tonu başına 300 kron (43 dolar) vergi alınacak. Vergi, 2035 yılına kadar 750 krona (108 dolar) yükselecek.

Vergilendirmeye ilişkin önerge bu yılın sonuna doğru Danimarka Parlamentosu Folketing’e sunulacak.

Vergiden elde edilecek gelir tarım sektörünü desteklemek için kullanılacak

Danimarka’daki düşünce kuruluşu Concito’ya göre, ülkedeki büyükbaş hayvan popülasyonunun büyük kısmını oluşturan inekler yılda ortalama 5,6 ton karbondioksit eşdeğeri gaz salıyor.

Concito’nun baş ekonomisti Torsten Hasforth, CNN’e yaptığı açıklamada, metan gazı salımını azaltabilmek için planlanan vergiden elde edilecek gelirin tarım sektörünün yeşil dönüşümünü desteklemek ve çiftçiler için yeni teknolojilerle teşviklerin sağlanması amacıyla kullanılacağını belirtti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Göldeki Değişim: Akşehir Gölü'nde Tarımsal Üretim Yeniden Canlanıyor

Hasforth, “Verginin tüm amacı sektörün emisyonları azaltacak çözümler aramasını sağlamak.” dedi.

Yeni Zelanda da benzer bir yasa kabul edilmişti

Yeni Zelanda’da Jacinda Ardern hükümeti, 2025’te yürürlüğe girmek üzere benzer bir yasayı kabul etmişti.

Ancak, çiftçilerden gelen eleştirilerin ve 2023 seçimlerinde hükümetin değişmesinin ardından yasanın yürürlüğe girmesinden vazgeçilmişti.

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz

Kaynak AA